PLR intră oficial în alianţa politică dintre PSD, UNPR şi PC vineri, la ora 18

Liderii Alianţei PSD-UNPR-PC şi cei ai PLR au convenit, joi, să semneze protocolul unei alianţe politice prin care părţile se angajează să candideze pe liste comune la alegerile locale şi parlamentare din 2016. Protocolul de colaborare va fi semnat vineri, la ora 18.
Filip Stan
13 nov. 2014, 16:37
PLR intră oficial în alianţa politică dintre PSD, UNPR şi PC vineri, la ora 18

Alianţa PSD-UNPR-PC îşi va formaliza colaborarea cu Partidul Liberal-Reformator al lui Călin Popescu Tăriceanu printr-un protocol de colaborare. Cele patru formaţiuni se vor reuni într-o nouă alianţă politică.

Potrivit România TV, partidele componente se revendică drept continuatoare a Uniunii Social-Liberale şi vor adopta un nume apropiat cu al acesteia. Variantele de nume aflate în analiză Uniunea Social-Liberal-Conservatoare şi Uniunea Social-Liberal-Reformatoare întrucât numele de USL nu poate fi utilizat din moment ce liberalii nu mai fac parte din USL.

Preşedintele executiv al PSD, vicepremierul Liviu Dragnea anunţase, la Constanţa, că va avea loc o întâlnire între PSD şi PLR privind noua alianţă. „E posibil să avem azi o întâlnire (…), e foarte posibil, după ora 17,00, şi dacă hotărâm să-l semnăm înainte de alegeri, vă vom anunţa. Dacă nu, o facem imediat după alegeri, de luni încolo”, a spus Liviu Dragnea.

Liderul PLR, preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a menţionat că refacerea construcţiei politice USL este utilă. „Protocolul politic, practic, recreează alianţa pe care noi am denumit-o Uniunea Social Liberală. Sigur că ea nu poate să fie identică, dar principiile de funcţionare politică rămân aceleaşi şi cred că este utilă o astfel de construcţie politică care să cuprindă principalele curente ideologice, adică social-democraţia şi liberalismul”, a declarat Tăriceanu.

Întrebat dacă în protocol va fi prevăzută în mod clar şi cooptarea PLR la guvernare, Călin Popescu Tăriceanu a răspuns afirmativ. „Protocolul e un proiect practic şi un acord de colaborare politică. O să prevadă şi acest lucru, dar aceste lucruri le discutăm, evident, mai târziu”, a spus preşedintele Senatului.

Referitor la faptul că PLR nu este încă înregistrat la Tribunal, acesta a afirmat că importantă este acţiunea politică, nu haina juridică.

Vicepremierul Liviu Dragnea şi preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, au participat, joi, la inaugurarea noului pod rutier care traversează Canalul Dunăre – Marea Neagră, construcţie efectuată în Portul Constanţa cu fonduri europene de circa 190 milioane de lei.

Săptămâna trecută, preşedintele executiv al PSD, Liviu Dragnea, a declarat că după alegerile prezidenţiale USL se va reface, purtătorul de cuvânt al PNL, Alina Gorghiu, replicând că „fiecare are dreptul să viseze tot ceea ce-şi doreşte”.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Se construiește un nou stadion în România. Planul echipei conduse de fostul jucător al FCSB
Capital.ro
O nouă alertă la granița României cu Ucraina. Două avioane F-16 au fost ridicate de urgență, iar populația din Tulcea a primit mesaj RO-Alert
Playtech.ro
Amenda pe care mulți șoferi încă o calculează greșit. Cât plătești din iulie 2026 pentru cele mai comune abateri
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Primul mesaj al Dianei Șoșoacă după accident. A fost dusă de urgență la spital, împreună cu fiica ei
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România