Poliția Română avertizează: atenție la escrocheriile online! „Țeapă! Fii deștept!”

Poliția Română a transmis un avertisment pe pagina sa de Facebook cu privire la anunțurile înșelătoare care circulă pe internet, în care se promit românilor câștiguri fabuloase.
Alina Costache
08 apr. 2024, 21:44
Poliția Română avertizează: atenție la escrocheriile online! „Țeapă! Fii deștept!”
Poliția Română avertizează: atenție la escrocheriile online! „Țeapă! Fii deștept!”

Poliția Română a transmis un avertisment pe Facebook cu privire la anunțurile înșelătoare care circulă pe internet, în care se promit românilor câștiguri fabuloase. Mesajul începe cu mesajul: „Țeapă! Fii deștept!”.

Citește și: Nouă măicuțe fake care au dat zeci de țepe au fost săltate de mascați! Femeile au promis „servicii ritualice” online contra cost

Poliția Română avertizează: atenție la escrocheriile online

Poliția Română îi sfătuiește pe români să fie „deștepți” și să verifice anunțurile de pe internet care îndeamnă la investiții ce promit îmbogățiri peste noapte.

„Fii deștept! Nu zice nimeni să nu investești! Dar când, la final, primești doar apă pentru flori, înseamnă că ai fost… păcălit! Caută cu atenție toate informațiile despre companie sau platforma de investiții, există posibilitatea ca anunțul sponsorizat să conțină promisiuni nerealiste”, scrie Poliția Română pe Facebook.

O altă escrocherie face victime în România, pe lângă cea reclamată de Poliția Română. Sute de oameni s-au plâns de faptul că au fost păcăliți după ce au primit pe telefon un mesaj de la numărul 1762. În acest mesaj, victimelor li se spune că au câștigat un cadou în valoare de 400 de lei „în cinstea zilei de naștere a companiei”. Astfel, oamenii sunt direcționați să sune la un alt număr de telefon pentru a intra în posesia premiului. Mai exact, cei care sună la numărul 0312295618 au șanse foarte mari să fie păcăliți să cumpere diferite produse pentru a beneficia de reducerea promisă în mesaj. Totodată, celor care sună li se cer datele personale, dar și datele cardului pentru plată.

Este vorba despre un magazin online care acționează incognito, cu scopul de a țepui oamenii neatenți. Mai multe persoane au povestit pe unknownphone.com și listaabonatilor.ro experiența pe care au avut-o cu această așa-zisă companie. Românii au explicat că cei care sună la acest număr de telefon pot rămâne fără bani în conturi sau se pot alege cu o plată mai mare la factură.

Citește și: Aplicațiile din telefonul tău care te lasă fără niciun leu în cont! Cum să te ferești de țepele date online

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Anunț oficial despre viitorul lui Cristi Chivu: „În câteva zile va semna contractul până în 2028! Ne-am înțeles!”
Capital.ro
Obligație la bloc. Proprietarii iau decizia finală. Se face Adunare Generală pentru aceste lucrări
Playtech.ro
Poate un avion să aterizeze în siguranță dacă are o defecțiune la trenul de aterizare?
Adevarul
„S-a poziționat într-o antiteză clară față de Germania”. Anunțul lui Siegfried Mureșan despre decizia României în controversa momentului
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Valentina Pelinel, în pericol? Cristi Borcea, mărturii fără perdea: ”Le-am înșelat și le-am lăsat. Eu sunt cel mai important”
MediaFlux
Diana Șoșoacă, dialog incredibil cu Putin. Mesajul președintelui Rusiei pentru români VIDEO
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți