Ponta, la România TV: Ungureanu trebuia să-i demită pe prefecţi, nu să-i certe pe oameni

Liderul PSD, Victor Ponta, consideră total nepotrivite declaraţiile premierului Mihai Răzvan Ungureanu, potrivit cărora oamenii stau la căldură în casă, iar militarii le desfundă drumurile, şi că nu putem plăti lenea la nesfârşit. Ponta spune că, în loc să certe cu oamenii, premierul trebuia să-i demită pe cei doi prefecţi de Buzău şi Vrancea, care nu au făcut atâta timp nimic pentru oameni.
Romania TV
11 feb. 2012, 14:47
Ponta, la România TV: Ungureanu trebuia să-i demită pe prefecţi, nu să-i certe pe oameni

Este o declaraţie nepotrivită. Oamenii aşteaptau altceva de la premier, dacă tot s-a deranjat să vină de la Bucureşti până la ei. Aşteaptau solidaritate, nu ceartă„, a declarat Ponta la România TV.

Liderul PSD a arătat că Mihai Răzvan Ungureanu trebuia să facă altceva şi nu să se supere pe sinistraţi: trebuia să verifice de ce prefecţii de Buzău şi Vrancea, care sunt reprezentanţii Guvernului în teritoriu, nu şi-au făcut datoria din timp, „în mod intenţionat şi pe un criteriu pur politic”, faţă de acei oameni.

„Acei prefecţi, timp de câteva zile, deşi li s-a cerut să ia toate măsurile necesare de către consiliile judeţene şi de către primării, nu le-au luat dintr-un motiv absolut inacceptabil: pentru că preşedinţii de CJ nu sunt de-ai lor, sunt de la Opoziţie. Primul lucru pe care trebuia să-l facă era să-i demită pe cei doi, nu să-i certe pe oameni”, a spus Ponta.

Liderul PSD a precizat că premierului trebuie să i se atragă atenţia că nu e cazul să se exprime astfel (n.r. – „nu putem plăti lenea la nesfârşit”) şi mai ales nu acum.

„S-a ştiut de zile în şir că vor urma aceste momente dificile si această vreme cumplită, iar cei doi prefecţi, în loc să-şi facă datoria, s-au ţinut de politică şi de atacuri politice. În locul lui Mihai Răzvan Ungureanu, i-aş fi demis pe cei doi, nu i-aş fi certat pe oameni”, a subliniat Ponta.

Premierul Mihai Răzvan Ungureanu a declarat sâmbătă că „este inadmisibil să ajungi pe străzile unei localităţi în România şi să îi vezi pe militari desfundând drumurile, în timp ce beneficiarii direcţi, care sunt şi concetăţenii noştri, stau în casă, la căldură”.

„Şi am văzut cu toţii, aceasta se întâmplă. Şi la inundaţii, şi la nămeţi. (…) Nu se poate aşa ceva…. Nu putem plăti lenea la nesfârşit. Este lipsă de respect faţă de cei care stau 24 de ore îngheţând ca să dea drumul la salvări, să rezolve situaţiile de urgenţă”, a acuzat Ungureanu.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Dana Marijuana, prima reacție după moartea Gianinei Gheorghiu. Lacrimi și durere, după ce rapperița s-a stins la 37 de ani
Fanatik.ro
Ziua Ungariei schimbă programul din Superliga! Haos total cu privire la prima etapă din play-off și play-out. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu, apel național. Gestul pe care românii trebuie să-l facă sâmbătă, la 12 fix: În curte, la biserică sau la margine de drum
Playtech.ro
Ce flori perene să plantezi în martie dacă vrei o grădină colorată, care să înflorească ani la rând
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri” din vest, la jumătate. Finalizarea ei în 2026 devine tot mai incertă
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă de propriul fiu chiar de 8 Martie. Povestea femeii care a încercat să-și salveze copilul, dar a sfârșit într-o tragedie cumplită
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Gabriela Ciobanu, purtătoarea de cuvânt a IPJ Bacău
iamsport.ro
Bombă! La ce echipă va merge Mirel Rădoi din vară, după FCSB. Este în primăvara europeană: 'Am o informație'
MediaFlux
SUA vrea avioane și trupe în România pentru eventuale intervenții în Orientul Mijlociu. Miză uriașă la baza Kogălniceanu și poligonul Smârdan
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj