Ponta spune că noul Cod Penal şi Codul de Procedură Penală nu vor fi amânate, cum a sugerat Băsescu

Noul Cod Penal şi Codul de Procedură Penală nu vor fi amânate, cum a sugerat preşedintele Traian Băsescu, ci aplicate, astfel încât această problemă să nu mai fie judecată în funcţie de interesul personal al preşedintelui, susţine premierul Victor Ponta.
Romania TV
06 ian. 2014, 20:33
Ponta spune că noul Cod Penal şi Codul de Procedură Penală nu vor fi amânate, cum a sugerat Băsescu

„Nu. haideţi să nu-l mai amânăm”, a spus Ponta la România TV, solicitat să comenteze sugestia preşedintelui de amânare cu două luni a termenului de aplicare a noului Cod Penal.

Noul Cod Penal şi noul Cod de Procedură Penală urmează să intre în vigoare la 1 februarie.

El a amintit că proiectul Codului Penal a fost adoptat prin angajarea răspunderii de către Guvernul Boc la cererea preşedintelui Băsescu şi a afirmat că toate lucrurile sunt raportate în funcţie de interesul personal al preşedintelui.

Preşedintele Traian Băsescu a ţinut să afle, luni, de la membrii CSM, dacă sunt probleme în privinţa intrării în vigoare a noului Cod Penal şi a Codului de Procedură Penală, apreciind că mai bine se amână aplicarea cu două luni.

Preşedintele a mai spus că problema intrării în vigoare a noilor Coduri a fost extrem de dezbătută şi şi-a exprimat opinia că trebuie elaborat, urgent, un proiect de ordonanţă de urgenţă, de către Ministerul Justiţiei, privind modul de aplicare a noului Cod Penal.

Ministrul Justiţiei, Robert Cazanciuc, a declarat însă, tot luni, că nu se pune problema amânării intrării în vigoare a Codurilor penal şi de procedură penală pentru că este un angajament luat în faţa partenerilor europeni, iar lucrurile care vor trebui corectate vor fi corectate.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Câți bani pierde FRF dacă naționala României ratează calificarea la CM 2026. FIFA pune în joc premii uriașe
Capital.ro
Facturi mai mici la energie pentru clienții Hidroelectrica. Obligație până pe 26 martie. Doar așa pot avea un cost redus
Playtech.ro
Cât costă carnea de miel direct de la oieri. Preţul pe kilogram calculat pe viu şi carcasă
Adevarul
Cum reușesc japonezii să aibă case lipsite de praf. Patru obiceiuri zilnice care îți ușurează curățenia locuinței
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Populația e avertizată să se adăpostească. Mesaj Ro-Alert în țara noastră
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj