Prăjitură cu mere. Cum prepari cel mai gustos şi aromat desert de post

Prăjitura cu mere este un desert de post foarte gustos şi aromat. Se face uşor şi nu necesită mult timp. Este ideal în perioada postului. Te vei îndrăgosti pe loc de această prăjitură.
Alina Costache
31 mart. 2022, 11:08
Prăjitură cu mere. Cum prepari cel mai gustos şi aromat desert de post

Prăjitură cu mere. Astăzi vă propune un desert gustos şi aromat, fiind ideal pentru cei care ţin post. Se face foarte uşor şi ai nevoie doar de câteva ingrediente.

Prăjitură cu mere. Cum prepari cel mai gustos şi aromat desert de post

Pentru prepararea prăjiturii ai nevoie de următoarele ingrediente: 400 de grame de făină, 400 de grame de zahăr, un praf de copt, patru linguri de ulei, zeama de la o portocală, 50 de grame de nucă măcinată, scorțișoară, coajă rasă de portocală și şase mere.

Citeşte şi Iahnie de fasole, reţetă ieftină de post. Este pur şi simplu delicioasă. Uite cum se face

Mod de preparare

Se curăță merele de coajă, după care se dau prin răzătoare şi se călesc împreună cu puţin zahăr şi un praf de scorţişoară. Următorul pas este pregătirea aluatului. Folosim un vas mare, în care adăugăm zahărul, uleiul, zeama şi coaja de portocală şi nuca măcinată. Amestecăm bine toate aceste ingrediente, după care se adaugă praful de copt stins în zeamă de lâmâie. Încorporăm, treptat, şi făina şi amestecăm.

Ungem tava de copt cu puţină margarină şi tapetăm cu făină. Nu uitaţi să încingeţi cuptorul înainte de a introduce tava cu prăjituă.

Între timp, întindem aluatul într-o foaie subțire și îl aşezăm  în tava de copt. Adăugăm merele rase şi le întindem uniform în toată tava. Ulterior se presară merele rase și se uniformizează. Introducem prăjitura în cuptor şi o lăsăm timp de 30 de minute. După ce o scoatem din cuptor, o lăsăm să se răcească, după care presărăm zahăr pudră deasupra, potrivit bzi.ro. 

Acest desert simplu vă va cuceri şi că va încânta papilele gustative.

Poftă bună!

Citeşte şi Ghiveci călugăresc, reţeta de post care face senzaţie printre gospodine. Este ideală pentru Postul Paştelui

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Ultimele imagini cu îndrăgitul artist Ion Drăgan în viață. Cu câteva ore înainte să moară cântărețul fusese la colindat. Video
Capital.ro
S-a stins o mare voce a muzicii populare. România e în doliu de Crăciun: N-a alergat după glorie, ci după dragostea publicului
Playtech.ro
Locul de pe Pământ unde s-a înregistrat cea mai scăzută temperatură din istorie. Zăpada a acoperit clădirile până la etajul doi
Adevarul
Europa, din nou în alertă: un virus mortal, mai periculos decât COVID, a fost confirmat în Franța
wowbiz.ro
Doliu în lumea folclorului din România! Ion Drăgan a murit chiar în prima zi de Crăciun
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tradiții și obiceiuri în noaptea de Revelion 2026. Mersul cu Plugușorul
iamsport.ro
Radu Banciu, dezlănțuit! L-a numit ”prostănacul anului” pe faimosul milionar: ”Fondatorul prostiei în această țară! E prostul fudul al neamului românesc”
MediaFlux
Boala de Crăciun. Afecțiunea de care se știe foarte puțin la momente festive
stirilekanald.ro
A murit cunoscutul om de afaceri gălățean, Corneliu Istrate
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend