Premieră în București! Se face metrou către Aeroportul Otopeni. Primele imagini de pe șantierul Metrorex

Proiectul privind construirea unui metrou pe linia Bucureștii-Noi - Otopeni a primit finanțare, iar lucrările la structura de rezistență au început deja.
Alina Costache
27 apr. 2024, 14:20
Premieră în București! Se face metrou către Aeroportul Otopeni. Primele imagini de pe șantierul Metrorex
Premieră în București! Se face metrou către Aeroportul Otopeni. Primele imagini de pe șantierul Metrorex

După o lungă perioadă în care miniștrii PSD și USR de la Transporturi s-au contrazis pe tema necesității metroului cu linia Bucureștii-Noi – Aeroport Otopeni, proiectul a primit finanțare și au fost începute și lucrările.

Citește și: Metroul „Giurgiu” fabricat în Brazilia este mai aproape de București. Cum va ajunge în Capitală, după ce a „coborât” de pe vapor în Hamburg

Premieră în București! Se face metrou către Aeroportul Otopeni

Linia de metrou se află în faza de proiectare, respectiv a lucrărilor pentru execuția structurii de rezistență. Metrorex a prezentat stadiul lucrărilor în detaliu:

„Execuția pereților mulați reprezintă o etapă-cheie în cadrul proiectării și execuției lucrărilor de structură de rezistență pentru Secțiunea de Sud, Lotul 1.1., 1 Mai – Tokyo, pentru noua Magistrală 6 de metrou; Aceasta este o etapă premergătoare excavărilor cu TBM-uri (Tunnel Boring Machines) – utilajele care vor săpa tunelurile subterane (…); La Organizarea de șantier principală, din apropierea Aeroportului Băneasa, au fost executate lucrări de betonare fundații, umplutură și montare containere de șantier și lucrări pentru instalația electrică;

La viitoarea stație Tokyo s-au efectuat săpături, montări de tuburi de protecție și teste de etanșeitate; La interstația Tokyo – Aeroport Băneasa continuă sondajele de utilități; La viitoarea stație Gara Băneasa au fost executate săpături de sondaje, excavații, săpături pentru grinda de ghidaj, execuție și betonare grindă de ghidaj; La interstația Piața Montreal – Gara Băneasa s-au efectuat săpături pentru sondajele de utilități; La viitoarea stație Piața Montreal s-au efectuat lucrări la grindele de ghidaj și probe de laborator pentru beton;

La viitoarea stație Pajura au fost efectuate excavații, armări, betonări ale grindelor de ghidaj de la diverse axe și au fost instalați peste 23 de metri liniari de cofraje pentru grinzile de ghidare; La viitoarea interstație 1 Mai – Pajura au continuat sondajele pentru rețele de utilități”, a comunicat Metrorex.

În august-septembrie vor începe lucrările pentru execuția tunelurilor, a transmis Metrorex, pentru Ziare.com. Linia de metrou ar urma să fie operabilă la final de 2026, potrivit calendarului.

Citește și: O nouă magistrală de metrou în București. Va lega Gara de Nord de Gara Progresul

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Cât curent consumă aleșii noștri. Parlamentul României, facturi de se scurtcircuitează bugetul țării, lună de lună. Ce sume s-au dus la TAROM și în reparațiile Casei Poporului
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 29 aprilie. Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Cât plătesc șoferii înainte de 1 Mai
Playtech.ro
Cum arată un conac de 36.000 de euro în România: are opt camere, pivniţă şi teren de aproape 2.000 de mp
Adevarul
China construiește mașina de „unică folosință”. Cât costă un astfel de vehicul
wowbiz.ro
EXCLUSIV | „Lucrurile erau deja împărțite!” Ce s-a întâmplat, de fapt, între Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de divorț. Dezvăluirile avocatului Adrian Cuculis
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mesajul sfâșietor transmis de mama Valentinei, femeia care și-a pierdut viața în urma unui lifting facial: „Cum să învăț să trăiesc fără tine?”
iamsport.ro
Un club din SuperLiga ar urma să fuzioneze cu altă echipă, iar mai mulți membri ai Generației de Aur ar fi așteptați să semneze: ”Ăsta e următorul pas”
MediaFlux
Se recomandă cetățenilor să facă rezerve în casă. Bani cash în caz de colaps digital
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR