Premieră pentru România! Comisia Europeană autorizează o insectă ca aliment

Astăzi, 4 mai, statele membre au aprobat o propunere a Comisiei Europene care permite utilizarea viermilor de făină galbeni uscați ca aliment nou.
Claudia Simion
04 mai 2021, 19:54
Premieră pentru România! Comisia Europeană autorizează o insectă ca aliment
Viermele de făină, prima insectă declarată sigură pentru a fi mâncată

Comisia Europeană autorizează o insectă ca aliment

Astăzi, 4 mai, statele membre au aprobat o propunere a Comisiei Europene care permite utilizarea viermilor de făină galbeni uscați ca aliment nou.

Această primă autorizare de introducere a insectelor pe piața UE ca alimente noi are loc în urma unei evaluări științifice riguroase efectuate de EFSA. Noul aliment se poate consuma ca gustare, sub formă de insecte uscate întregi, sau ca ingredient al unor produse alimentare, de exemplu sub formă de pudră în produse proteice, biscuiți sau produse pe bază de aluat.

Strategia „De la fermă la consumator” identifică insectele ca sursă alternativă de proteine care poate sprijini tranziția UE către un sistem alimentar mai durabil. Milioane de oameni consumă deja zilnic insecte. În plus, conform Organizației Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură (FAO), insectele sunt o sursă alimentară sănătoasă și foarte nutritivă, cu un conținut ridicat de grăsimi, proteine, vitamine, fibre și minerale.

Decizia oficială a Comisiei va fi adoptată în săptămânile următoare. Mai multe informații, întrebări și răspunsuri sunt disponibile aici.

 Cum se pot consuma?

  • ca gustare, sub formă de insecte uscate întregi;
  • ca ingredient al unor produse alimentare, de exemplu sub formă de pudră în produse proteice, biscuiți sau produse pe bază de aluat.

De ce ar trebui să mâncăm insecte:

Ține de fiecare consumator în parte să decidă dacă dorește sau nu să mănânce insecte. Folosirea insectelor ca o sursă de proteină nu este ceva nou, insectele sunt mâncate cu regularitate în multe părți ale lumii.

Este acest produs sigur?

Da. Novel Food poate fi autorizat doar dacă nu reprezintă un risc pentru sănătatea umană. În caz contrar, aprobarea lui nu ar putea fi validată de Comisia Europeană.

Pot cauza probleme de sănătate?

Potrivit Autorității Europene pentru Siguranța Alimentară, alergiile provocate de mâncare reprezintă o importantă problemă de sănătate publică, ce afectează aproximativ 2-4% din populația adultă și până la 8-9% dintre copii.

Autoritatea Europeană pentru Siguranța Alimentară a concluzionat că utilizarea viermilor de făină galbeni uscați poate duce la reacții alergice.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
„Și-a donat un rinichi!” Cine este, de fapt, omul din staff pe care Baiaram l-a lovit involuntar cu sticla în cap
Capital.ro
Economia României a stagnat în trimestrul II din 2026. INS a publicat date provizorii care arată o evoluție mai slabă decât în aceeași perioadă a anului trecut
Playtech.ro
Părinții ar putea avea liber pe 7 septembrie, în prima zi de școală. Ce prevede proiectul
Adevarul
Testul auto care a împărțit internetul. „Să le suspende permisele celor care au greșit!” Care este ordinea corectă de trecere
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul care a produs tragedia din Brașov a fost reținut. În ce stare de sănătate s-ar fi aflat, în timpul incidentului
iamsport.ro
Fosta mare campioană, medaliată la Mondiale și Europene, știe cum a câștigat David Popovici: ”Nu e deloc ușor”
MediaFlux
Horoscop 14 august. Zi cu ghinion pentru unele zodii! Cine trebuie să fie atent la bani, certuri și decizii importante
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat