Premierul Nicolae Ciucă: „Condamn cu fermitate violenţa împotriva femeilor şi comportamentul abuziv”

Premierul Nicolae Ciucă a transmis, joi, de Ziua Internaţională pentru Eliminarea Violenţei împotriva Femeilor, un mesaj prin care condamnă violenţa împotriva acestora, precum şi comportamentul agresiv şi discriminatoriu.
Ruxandra Rădulescu
25 nov. 2021, 22:24
Premierul Nicolae Ciucă: „Condamn cu fermitate violenţa împotriva femeilor şi comportamentul abuziv”

Premierul Nicolae Ciucă a transmis, joi, de Ziua Internaţională pentru Eliminarea Violenţei împotriva Femeilor, un mesaj de solidaritate cu femeile care au căzut victimă violenței domestice. Noul prim-ministru a transmis un mesaj prin care condamnă violenţa împotriva femeilor, precum şi comportamentul agresiv şi discriminatoriu.

Prima ședință de guvern condusă de premierul Nicolae Ciucă. Ce priorități are noua coaliție

„Condamn cu fermitate violenţa împotriva femeilor şi comportamentul abuziv, discriminatoriu, intolerabile pentru o societate democratică, bazată pe respectarea drepturilor şi libertăţilor cetăţenilor”, transmise premierul.

Nicolae Ciucă a menționat că prin programul de guvernare susține demersurile autorităţilor și a societăți civile pentru combaterea violenţei împotriva femeilor.

Nicolae Ciucă, primele declaraţii după învestirea Guvernului: „Guvernul României va face tot ce şi-a asumat. Nu există probleme cu fondurile pentru pensii şi salarii”
„Lupta împotriva abuzurilor şi agresiunii trebuie continuată cu fermitate, prin susţinerea proiectelor derulate de organizaţiile neguvernamentale şi implicarea mai activă a instituţiilor statului. Protejarea drepturilor omului, combaterea violenţei şi a comportamentului abuziv, discriminatoriu, pedepsirea celor vinovaţi de acest fenomen sunt responsabilităţi asumate prin programul de guvernare”, mai spune Ciucă.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
Mirel Rădoi, dat afară de la Gaziantep după numai o lună!? Previziune sumbră a lui Marius Șumudică: „Tare mi-e frică…”
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de terenuri! Sancțiuni între 1.000 și 5.000 de lei din cauza ambroziei
Playtech.ro
Stațiunea uitată de pe litoralul românesc unde prețurile sunt încă surprinzător de mici. Plajele sunt aerisite
Adevarul
Pensie record: o femeie care a lucrat 61 de ani primește 9.700 euro pe lună
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bunicul adolescentei de 16 ani rupe tăcerea! Cum a ajuns împreună cu prietenul care a încercat s-o salveze la un pas de înec: „Trebuia să fie la școală”
iamsport.ro
Una dintre cele mai mari sportive române îl atacă frontal pe Bogdan Matei de la ANS: "Suntem sătui să fim umiliți!"
MediaFlux
Răsturnare de situație după demiterea Guvernului Bolojan. Sondaj CURS cu partidele preferate de români
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi