Presa de la Sofia susține că Olanda va cere separarea Bulgariei de România, în procesul de aderare la Spațiul Schengen

Bulgaria ar urma să fie sacrificată după ce Olanda ar urma să ceară oficial separarea de România la votul care va decide care dintre aceste țări, alături de Croația, se va alătura Spațiului Schengen, susține presa de la Sofia.
Filip Stan
18 nov. 2022, 08:44
Presa de la Sofia susține că Olanda va cere separarea Bulgariei de România, în procesul de aderare la Spațiul Schengen
Presa de la Sofia susține că Olanda va cere separarea Bulgariei de România, în procesul de aderare la Spațiul Schengen

Presa de la Sofia susține că Olanda va cere separarea Bulgariei de România, în procesul de aderare la Spațiul Schengen. Haga lucrează pentru separarea României de Bulgaria la vot, iar acest lucru este aproape sigur că se va întâmplam scrie capital.bg, conform hotnews.ro.

Citeşte şi: Veste bună pentru România! Olanda a trimis la București o misiune de evaluare pe Schengen

De asemenea, duma.bg scrie că „dn cauza problemelor politice interne din Olanda, Bulgaria va fi sacrificată, iar aceasta ar fi o înfrângere uriașă pentru Sofia, pentru că de facto ar izola-o. Vom vedea dacă asta se va întâmpla pe 8 decembrie”.

Bulgarii aşteaptă şi votul Suediei, dar chiar dacă aceasta va susține Bulgaria, votul Olandei este suficient pentru a ține țara departe de Spaţiul Schengen.

Citeşte şi: Moment istoric pentru România! UE este gata să o primească în Schengen: „Este momentul să spunem: Bine aţi venit!”

Între timp, un purtător de cuvânt al guvernului de la Haga a comentat că poziția ţării sale cu privire la extinderea Spaţiului Schengen: „Când cerințele sunt îndeplinite, aderarea este posibilă. Pentru a putea evalua acest lucru, avem nevoie de informații actualizate de la Comisia Europeană cu privire la toate domeniile care sunt relevante pentru deciziile politice de aderare la Schengen. Acest lucru se aplică atât în ceea ce privește aplicarea acquis-ului Schengen, precum și privind statul de drept”.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
U Cluj – Dinamo Kiev, în primul tur preliminar din Europa League. „Dublă” infernală pentru echipa lui Bergodi
Capital.ro
UDMR, mesaj tranșant pentru Ilie Bolojan: Nu mai poate fi premier
Playtech.ro
Meseria neaşteptată pe care o are fiul „Regelui Asfaltului”. Răzvan Umbrărescu are mare succes în domeniul său de activitate
Adevarul
Dulcele iubit al verii care cucerește toate vârstele. Mihaela Bilic: „Să nu vă fie teamă pentru siluetă, înghețata e cel mai dietetic desert”
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Ece Irtem dezvăluie ce pastile a luat actrița înainte de a se pune la somn: „Când am intrat în camera ei...”
iamsport.ro
Boateng ar putea fi înlocuit la Dinamo de ”achiziția excelentă” realizată de club: ”Singurul care poate face asta! Vine dintr-o altă lume”
MediaFlux
Cartea de identitate electronică nu mai e gratuită. Cât vor plăti românii pentru noile buletine
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece