Preşedintele UE cere mai mult acces pentru europeni pe piaţa chineză

Herman Van Rompuy  a cerut miercuri la Beijing un mai bun acces al europenilor pe piaţa chineză, în cadrul unui summit UE-China dominat de criza datoriilor de pe vechiul continent, relatează AFP.
Romania TV
14 feb. 2012, 12:09
Preşedintele UE cere mai mult acces pentru europeni pe piaţa chineză

„Trebuie să avem un joc cu arme egale, un mai bun acces pe piaţa (chineză) pentru companiile din UE şi o mai bună protecţie a drepturilor de proprietate intelectuală”, a declarat Van Rompuy.

Preşedintele UE a mai afirmat că cele două economii ‘sunt atât de interdependente încât o schimbare în ritmul de creştere al unuia din cei doi parteneri are un impact direct şi palpabil asupra celuilalt’.

Pe de altă parte, premierul chinez Wen Jiabao a declarat în deschiderea summitului că Beijingul ‘este pregătit să participe mai mult la găsirea unei soluţii la criza datoriilor din Europa’.

Wen a făcut această afirmaţie într-o conferinţă de presă comună cu preşedintele Uniunii Europene Herman Van Rompuy şi preşedintele Comisiei Europene Jose Manuel Barroso, care a deschis summitul. Întâlnirea ar urma să fie dominată de criza datoriilor din Europa, o chestiune care preocupă tot mai mult guvernul chinez din cauza interdependenţei economice.

„Trebuie să lucrăm împreună pentru a transmite un semnal pozitiv, favorabil, de a face contribuţiile necesare spre a progresa în privinţa cooperării China-UE şi chiar a unităţii globale”, a spus premierul chinez, potrivit AP.

Beijingul a mai făcut apel la Europa să-şi rezolve criza financiară, însă nu a precizat încă dacă va investi într-un fond de salvare menit a ajuta statele afectate de datorii.

Alte subiecte ale summitului ar urma să fie cele legate de Siria, Iran şi intenţia UE de a introduce o taxă pe emisiile de carbon pentru companiile aeriene, lucru respins de China.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Câți bani plătește Nuno Campos pentru a o antrena pe Dinamo. Ungurii de la Zalaegerszeg i-au făcut o favoare la clauza de reziliere
Capital.ro
Românii riscă să aibă o pensie mai mică. Ce trebuie verificat urgent în evidențele Casei de Pensii. Avertismentul specialiștilor
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți