Prima slujbă de duminică după starea de urgenţă ca urmare a epidemiei de COVID. Preoţii nu vor împărtăşi credincioşii

Credincioşii se întorc de astăzi la biserici. Are loc prima slujba de duminică după starea de urgenţă ca urmare a epidemiei de coronavirus. Slujbele se ţin în aer liber, în curţile lăcaşelor de cult, dar la final nici o persoană nu se va putea împărtăși, a anunţat BOR. Împărtaşania va fi fi reliată după găsirea unei soluții, în contexul pandemiei de coronavirus, a anunțat Biserica Ortodoxă Română.
Romania TV
16 mai 2020, 18:56
Prima slujbă de duminică după starea de urgenţă ca urmare a epidemiei de COVID. Preoţii nu vor împărtăşi credincioşii

Astăzi se oficiază prima Liturghie după redeschiderea bisericilor, însă fără împărtășanie. Slujbele nu se mai țin în interiorul lăcașurilor de cult, ci în curte, cu respectarea distanțării sociale. Bisericile vor fi redeschise doar „accesului credincioșilor pentru rugăciune individuală, cu respectarea unor reguli de igienă și protecție”. 

De asemenea, credincioșii trebuie să poarte masca de protecție. 

„În anumite contexte trebuie să trecem proba realismului creștin, care ne protejează de orice formă de abordare magică a celor sfinte și de punerea în conflict a credinței profunde cu rațiunea practică”, a transmis Biserica Ortodoxă Română într-un comunicat.

„Biserica Ortodoxă Română, potrivit tradiţiei sale liturgice multiseculare, nu poate accepta, nici în vreme de pandemie, utilizarea potirului şi linguriţei de unică folosinţă pentru împărtăşirea comună a credincioşilor în timpul Sfintei Liturghii. În acest sens, cu aprobarea majorităţii membrilor Sfântului Sinod, consultaţi în scris în data de 11 mai 2020, modalitatea de împărtăşire comună a credincioşilor în timpul Sfintei Liturghii, în vreme de pandemie, va fi hotărâtă după data de 1 iunie 2020, în consens cu celelalte Biserici Ortodoxe”, a declarat Patriarhia. 

Citeşte şi: ÎPS Teofan se declară împotriva măsurii de amânare a împărtăşirii comune: „Nu se cuvine să schimbăm rânduielile”

Însă nu toţi preoţii au respectat recomandările autorităţilor şi ale BOR. Este cazul IPS Teodosie, care a fost filmat în timp ce împărtăşea  copiii cu aceeaşi linguriţă, sfidând recomandările Institutului de Sănătate Publică din România.

În urmă cu câteva zile, Institutul Naţional de Sănătate Publică (INSP) recomanda Bisericii Ortodoxe Române să împărtăşească credincioşii folosind linguriţe şi pahare de unică folosinţă.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Câți bani trebuie să bage frații Pavăl ca să ia titlul în SuperLiga. În doi ani sunt campioni dacă investesc această sumă
Capital.ro
Undă verde pentru tranzacția anului. Pavăl Holding poate prelua Carrefour România
Playtech.ro
Ce urmează după prima noapte tropicală din acest an, au fost temperaturi de 24 de grade. Când se mai răceşte în România
Adevarul
„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
A numit ”singura echipă care îi poate pune probleme Spaniei” la CM 2026: ”Ascultați ce vă spun!”
MediaFlux
PAPARAZZI Mirel Rădoi a lăsat fotbalul pentru un meci de padel cu fiul său și doi jucători de la Universitatea Craiova! După partidă, discuțiile au continuat acasă la antrenor FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?