Primarul din Buzău le cere cetăţenilor să anunţe autorităţie dacă au informaţii despre cei care vin din zone de risc şi nu se izolează

Primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, le cere cetăţenilor să anunţe autorităţie dacă ştiu oameni care au venit din zone de risc şi nu au anunţat acest lucru sau nu stau în izolare.
Romania TV
17 mart. 2020, 15:39
Primarul din Buzău le cere cetăţenilor să anunţe autorităţie dacă au informaţii despre cei care vin din zone de risc şi nu se izolează

Primarul din Buzău a explicat că, începând de marţi, arterele intens circulate din oraş, zonele pietonale aglomerate şi staţiile de autobuz să fie dezinfectate cel puţin odată pe săptămână. Acţiunea va fi făcută de societatea care se ocupă cu salubrizarea oraşului, la comanda Primăriei Buzău.

„Eu am făcut public, şi prin declaraţii şi pe pagina mea de Facebook, şi am spus tuturor că nu este o faptă rea să pârască în asemenea situaţii. Poate că tu ştii sigur că omul ala a venit dintr-o zonă roşie şi nu se declară şi ce facem? Aşteptăm cu toţii să ajungem la spital? Din informaţiile pe care le am, sunt cam 120 de persoane aflate în autoizolare la domiciliu pe raza municipiului Buzău. Numărul este pur informativ pentru că nu avem un control, decât dacă ei declară. Am luat şi altfel de măsuri pe care nu vi le pot prezenta, dar sunt luate împreună cu Prefectura. Este o situaţie delicată pentru că nici nu poţi să pui aceşti oameni cu pază de la Jandarmerie cum sunt păziţi de exemplu cei din centrul de carantină”, a declarat primarul Constantin Toma.

Citeşte şi: Culmea coronavirusului. Un buzoian şi-a turnat nevasta, care a ajuns la izolare într-un container medical

„Cel puţin o dată pe săptămână se vor dezinfecta cu o substantă specială arterele intens circulate, aleile pietonale şi staţiile de autobuz. Se va folosi o substanţă certificată, este vorba de Procid Forte, o substanţă cu un termen de remanenţă de o săptămână”, a spus primarul municipiului Buzău, Constantin Toma.

O altă măsură luată de Primăria Buzău a fost cea de punere la dispoziţia reprezentanţilor DSP a medicilor şi asistenţilor din reţeaua de medicină şcolară care oricum nu mai aveau activitate odată ce unităţile de învăţământ au fost închise.

Citeşte şi: Deşeuri ridicate în lăzi frigorifice de la persoanele aflate în carantină în sectorul 4

„Am dat deja o dispoziţie ca medicii si asistentele din reţeaua şcoalră să treacă în subordinea şi la dispoziţia Direcţiei de Sănătate publică. Este vorba despre 52 de persoane”, a mai spus primarul municipiului Buzău.

În judeţul Buzău au fost confirmate 2 cazuri de infectare cu coronavirus.

DailyBusiness
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ce echipă susțin Elizabeth Omoregie și Gabriela Moreschi la Cupa Mondială 2026. Cum s-au îmbrăcat fostele jucătoare de la CSM București
Capital.ro
BNR avertizează asupra riscurilor pentru economia României. Valentin Lazea: Dacă ar exista voință politică am avea venituri
Playtech.ro
De ce sunt atât de puternice cutremurele din Venezuela. Explicaţia geologilor despre fenomenul care se produce în adâncul Pământului
Adevarul
Scenariul alegerilor anticipate prinde contur. Un fost judecător CCR explică mecanismul de dizolvare a Parlamentului
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Magicianul Daniel, tânărul de 26 de ani dat dispărut în urmă cu aproape două săptămâni, a fost găsit fără suflare
iamsport.ro
Nu îl iartă pe Gică Hagi: ”Nu am cum! E zero”
MediaFlux
Blocaj în negocieri privind Guvernul! Liderii partidelor, discuții aprinse la Vila Lac
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?