PRIME DE CRĂCIUN 2019. Veşti proaste pentru angajaţi

Prime Crcaiun. Doar doi din zece angajatori vor acorda salariaţilor beneficii de Crăciun (prime, tichete, cadouri etc.) mai mari decât cele de anul trecut, arată datele unui sondaj efectuat de platforma de recrutare BestJobs, potrivit căreia cei mai mulţi, respectiv şapte din zece, nu vor majora deloc valoarea beneficiilor, în timp ce la una din zece companii salariaţii vor primi chiar mai puţin decât în 2018.
Romania TV
18 dec. 2019, 12:54
PRIME DE CRĂCIUN 2019. Veşti proaste pentru angajaţi

”Aproape trei din zece angajatori vor oferi beneficii de Crăciun de cel mult 150 de lei per angajat, iar la unul din zece valoarea beneficiilor ajunge până la 300 de lei. Prime de sărbători cuprinse între 300 şi 500 de lei vor acorda aproape două din zece companii şi tot atâtea susţin că îşi recompensează echipa în această perioadă cu beneficii a căror valoare este peste 500 de lei. Doar unul din zece angajatori afirmă că valoarea beneficiilor va depăşi acest prag, iar ceilalţi nu au putut preciza valoarea cumulată a tuturor beneficiilor acordate angajaţilor”, arată sondajul BestJobs.

Mai puţin de jumătate (46,6%) dintre angajatorii care au răspuns sondajului BestJobs vor oferi prime în bani, însă unii oferă la pachet şi alte beneficii. De exemplu, 27,4% vor acorda tichete cadou salariaţilor cu ocazia Crăciunului, iar 16% aleg să-şi răsplătească echipa pentru munca depusă tot anul cu produse de sezon, în timp ce 17,8% se gândesc şi la cei mici şi le oferă cadouri inclusiv copiilor angajaţilor.

De asemenea, 45% dintre respondenţi au afirmat că vor organiza o petrecere pentru toţi membrii echipei. Zile libere suplimentare cu ocazia sărbătorilor de iarnă ca beneficiu pentru salariaţi vor acorda 8% dintre companii.

12,3% dintre angajatori afirmă că nu acordă niciun fel de prime

Pe de altă parte, 27,4% dintre angajatorii chestionaţi au afirmat că acordă beneficii de Crăciun tuturor angajaţilor, indiferent dacă firma e pe pierdere, în timp ce unii vor alege doar anumite departamente pe care să le recompenseze. Alţi 26% dintre respondenţi susţin că valoarea beneficiilor creşte în linie cu profitabilitatea companiei. Ceea ce este valabil şi invers, pentru că 12,3% dintre angajatori afirmă că nu acordă niciun fel de prime sau cadouri de Crăciun dacă firma nu este profitabilă sau oferă doar ceva simbolic.

Indiferent cât de generoşi sunt angajatorii de Crăciun, atmosfera de sărbătoare se va resimţi în multe dintre companii. În peste jumătate (52%) dintre companiile chestionate se organizează Secret Santa, iar în aproape una din două firme este împodobit un brad de Crăciun. Circa 8% dintre respondenţi declară că vor organiza inclusiv ateliere tematice (decoraţiuni, prăjituri etc.).

Sondajul a fost efectuat în perioada 25 noiembrie – 10 decembrie 2019, pe un eşantion de 235 companii mici, medii şi mari din România.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Ce spun Maria și Marius Avram despre întâlnirea cu Radu Vâlcan. Cătălin Brînză se așteaptă la surprize la Insula Iubirii – Reuniuni
Fanatik.ro
Fostul jucător al FCSB, aproape să semneze cu CFR. E deja la Cluj! Exclusiv
Capital.ro
Prețuri carburanți joi, 30 iulie. Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Noile tarife din benzinării 
Playtech.ro
Ce salariu oferă Lidl pentru un post de vânzător. Cât ajunge să câștige un angajat
Adevarul
„De ce ar trebui să beneficieze de acciză redusă cineva care conduce un SUV?” Subvenția la motorină, criticată de un expert în energie
wowbiz.ro
Doliu în Armata României. Pilotul militar Mihai Vîrdol a murit în urma unui grav accident de motocicletă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Învăţătoarea lovită de trăsnet în Munții Bucegi și-a revenit ca prin minune! Primele ei declarații, la o lună după incidentul groaznic
iamsport.ro
Zlatan Ibrahimovic, distrus în direct: ”Nu are pic de inteligență, e un băgător de seamă! Stă și crapă semințe undeva pe San Siro, nu va fi vreodată cineva în afara gazonului”
MediaFlux
PAPARAZZI Cântărețul celebru e total schimbat. Dacă nu Fizz, atunci cine?
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România