Primul caz de CORONAVIRUS confirmat în România. Victor Costache: Este purtător în perioada de incubaţie

Victor Costache a avut o primă reacţie după ce a fost confirmat primul caz de coronavirus în România. 
Romania TV
26 feb. 2020, 20:39
Primul caz de CORONAVIRUS confirmat în România. Victor Costache: Este purtător în perioada de incubaţie

S-a confirmat primul caz de coronavirus din România! Este vorba despre o persoană din Gorj, care a intrat în contact cu cetățeanul italian. De asemenea, se aşteaptă rezultatele analizelor pentru un al doilea posibil caz.

„Da, vă pot confirma oficial informația. Noi suntem în drum spre celula de criză mixtă Ministerul Sănătății – Ministerul Afacerilor Interne și vă ținem la curent. Este vorba despre un pacient din Gorj, una dintre persoanele aflate în contact cu cetățeanul italian despre care s-a vorbit zilele acestea. Nu știu exact în ce localitate, din câte știu este vorba despre o comună, dar vă dau mai multe detalii în curând. Ceea ce este important de știut este că persoana respectivă este complet asimptomatică, nu este vorba de cineva care prezintă simptomele bolii. A fost depistată în urma anchetei epidemiologice și s-au făcut testele care s-au pozitivat. Este purtător în perioada de incubație și îl vom deplasa evident cu izoleta la Matei Balș”, a declarat Victor Costache, în direct la B1 TV.

Un român care lucra pe nava de croazieră Diamond Princess este primul conaţional infectat cu coronavirus, anunţul fiind făcut încă de pe 13 februarie. În vârstă de 41 de ani, bărbatul este într-un spital din Japonia.

Informația privind infectarea cetățeanului român a fost confirmată de Ministerul de Externe de la Bucureşti, care a fost anunțat de autoritățile japoneze. Pacientul a solicitat în mod expres să nu fie făcute publice date privind identitatea sa. Este vorba de o persoană care lucra în restaurantul navei. Riscul să se îmbolnăvească era foarte mare, deoarece se află printre aceia care au intrat în contact cu mulți pasageri pe perioada carantinei.

Ulterior, un al doilea român de pe navă a fost anunţat ca fiind infectat cu coronavirus

 

Citeşte şi Primul caz CONFIRMAT de coronavirus în România: Este o persoană din Gorj. Suspiciuni într-un al doilea caz UPDATE

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
Ce spune Adrian Mutu despre despărțirea lui Vlad Chiricheș de FCSB. Concluzia surprinzătoare a Briliantului: „Fără doar și poate!”
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 1 iulie. Unde alimentezi cel mai ieftin la început de lună
Playtech.ro
Calculatorul care îţi arată exact anul în care ieşi la pensie în funcţie de vârstă. E cea mai simplă variantă
Adevarul
Blestemul mortal din farfuria țăranului: Ce mâncau românii înainte de mămăligă și cum a provocat aceasta o criză națională
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața în Ilfov, în urma furtunii de marți seară. Un copac a căzut peste mașina în care se afla
iamsport.ro
Doliu în fotbalul românesc! A murit Radu Mărginean, fostul jucător al celor de la CFR Cluj și UTA, la doar 43 de ani. Motivul decesului
MediaFlux
Horoscop 1 iulie 2026. Luna începe cu surprize uriașe! O zodie primește vestea pe care o aștepta de mult, iar alta trebuie să ia o decizie crucială
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?