Prinţul Charles şi Camilla s-au vaccinat cu AstraZeneca. Au primit prima doză la o lună după Regina Elisabeta a II-a

Oficialii britanici au confirmat miercuri că Prințul Charles și Ducesa de Cornwall au fost amândoi vaccinați împotriva Covid-19, în contextul în care secretarul pentru sănătate, Matt Hancock, le-a solicitat tuturor persoanelor cu vârsta de peste 70 de ani să se programeze pentru vaccinare.
Daniel Spătaru
10 feb. 2021, 12:21
Prinţul Charles şi Camilla s-au vaccinat cu AstraZeneca. Au primit prima doză la o lună după Regina Elisabeta a II-a

Prinţul Charles și Ducesa de Cornwall se află abia la primă doză de vaccin anti-Covid. Oficialii britanici au anunțat miercuri acest lucru, dar nu au comunicat când s-a întâmplat acest lucru. Un purtător de cuvânt al Clarence House a declarat că „Prințul de Wales și Ducesa de Cornwall au primit primele doze de vaccinuri anti-COVID-19”.

Până marţi, 12.646.486 de persoane din Marea Britanie primiseră prima doză, în timp ce mai mult de jumătate de milion au primit-o deja şi pe a doua. Secretarul pentru Sănătate, Matt Hancock, a chemat toate persoanele cu vârsta de peste 70 de ani să contacteze NHS, pentru a se programa la vaccinare. Prinţul Charles, în vârstă de 72 de ani, și soţia sa, Camilla, în vârstă de 73 de ani, sunt ambii eligibili pentru a primi dozele conform criteriilor actuale, după cum scrie mirror.co.uk. Ambii au fost vaccinaţi cu AstraZeneca.

Citeşte şi The Guardian: Regina Elisabeta a II-a a făcut presiuni asupra guvernului, ca averea ei să rămână secretă

O prietenă a Ducesei a declarat pentru Daily Mail că aceasta este „foarte fericită” că a primit vaccinul. În luna ianuarie, s-a anunțat că Regina Elisabeta a II-a și soţul ei, Ducele de Edinburgh, au primit şi ei primele doze de AstraZeneca.

La începutul acestei săptămâni, Matt Hancock a declarat că 91% dintre persoanele cu vârsta peste 80 de ani, 95% dintre persoanele cu vârste cuprinse între 75 și 79 de ani și aproape trei sferturi dintre persoanele cu vârsta cuprinsă între 70-74 de ani au fost injectate deja cu prima doză.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Răzvan Sava a semnat pe 4 ani cu U Craiova! Fostul portar de la Udinese a fost prezentat oficial de campioana României. Update Exclusiv
Capital.ro
Alertă pentru părinți! Un produs pentru bebeluși, retras urgent de la vânzare. Există risc de sufocare, iar clienții sunt rugați să îl returneze imediat
Playtech.ro
Românii care rămân fără șomaj dacă refuză acest lucru. Regula puțin cunoscută
Adevarul
Propagandiști pro-Kremlin cer pedepse cu închisoarea pentru rușii care au filmat atacul cu drone asupra Moscovei
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veste tragică în industria muzicii hip-hop. Tay Keith, producătorul lui Travis Scott, a fost găsit fără suflare la 29 de ani
iamsport.ro
”Selymeș nu a primit Mercedes pentru că era ungur?”. Componentul Generației de Aur a spus lucrurilor pe nume: ”Ne-a strâns la hotel”
MediaFlux
Război total în PNL! Partidul și Ilie Bolojan, dați în judecată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?