Producţie record de petrol în Irak: Peste 3 milioane de barili pe zi, pentru prima dată în peste 30

Producţia de petrol a Irakului a depăşit 3 milioane de barili pe zi pentru prima oară în peste 30 de ani, iar autorităţile intenţionează să crească puternic exporturile, în trei zile urmând să fie inaugurat un nou terminal marin în sudul ţării, a declarat vicepremierul Hussein al-Shahristani.
Romania TV
05 mart. 2012, 14:45
Producţie record de petrol în Irak: Peste 3 milioane de barili pe zi, pentru prima dată în peste 30

La nouă ani de la invadarea Irakului care a dus la înlăturarea de la putere a preşedintelui Saddam Hussein, autorităţile de la Bagdad vor să extindă producţia de petrol ţinută în loc de sancţiuni internaţionale şi război.

Oficialii implicaţi în dezvoltarea proiectelor petroliere irakiene anticipează o creştere treptată a producţiei, de la 2,7 milioane de barili pe zi anul trecut la o medie de 3 milioane de barili pe zi în 2012.

Ministrul petrolului, Abdul-Kareem Luaibi, a declarat că Irakul a atins cel mai ridicat nivel al producţiei de petrol după 1979.

Potrivit OPEC, statul irakian a realizat în februarie o producţie medie de petrol de 2,68 milioane de barili pe zi.

Producţia medie zilnică a fost deseori limitată de lipsa infrastructurii de export.

Irakul a anunţat oficial deschiderea unei noi reţele de export de petrol, luna trecută, dar terminalul Single Point Mooring (SPM) de pe coasta sudică a ţării nu a fost dat însă în folosinţă, din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile.

Noul terminal va permite Irakului să majoreze exporturile cu 30.000 de barili de petrol pe zi.

În februarie, Irakul a exportat 2 milioane de barili de petrol pe zi, în scădere de la 2,1 milioane de barili pe zi în ianuarie din cauza vremii nefavorabile din Golful Persic.

Creşterea exporturilor irakiene de petrol ar putea atenua îngrijorarea pieţelor legată de reducerea exporturilor Iranului, din cauza sancţiunilor americane şi europene.

India şi alţi cumpărători de petrol iranian au indicat că ar putea achiziţiona ţiţei irakian, dacă va fi disponibil.

Autorităţile din Irak intenţionează să dubleze producţia de petrol în următorii trei ani, obiectivul pe termen lung fiind de 12 milioane de barili pe zi. Chiar dacă obiectivul este greu de atins, se anticipează că Irakul va fi principala sursă de livrări suplimentare de petrol, în următorii câţiva ani.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Ce a pățit Gabriela Cristea în urma tratamentului pentru slăbit pe care l-a urmat. Prezentatoarea TV a pus punctul pe „i”
Fanatik.ro
Ce au pățit doi suporteri spanioli înainte de meciul naționalei lor de la Cupa Mondială. Au fost găsiți în lacrimi la intrarea în stadion
Capital.ro
DNSC avertizează asupra unui nou val de atacuri cibernetice. Mesaje false cu amenzi și probleme la sistemul ANCPI
Playtech.ro
Harta salariilor din România. Unde se câștigă cel mai bine în țară. Domeniile cu salarii de peste 13.000 de lei și cele cu cele mai mici venituri
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după ce un român a sfârșit în clădirea cuprinsă de foc, din centrul Bruxellesului
iamsport.ro
Radu Banciu, uluit de un fotbalist din SuperLiga: ”Genial! Cel mai mare din istorie”
MediaFlux
Anunțul Rusiei privind un posibil atac în țările baltice. Omul lui Putin dezvăluie strategia Moscovei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?