Proprietarul Blue Air lansează o nouă companie aeriană în România

Proprietarul Blue Air lansează o nouă companie aeriană în România. Aceasta se numeşte Hello Jets şi a obţinut aprobarea de la Autoritatea Aeronautică Civilă Română în urmă cu o săptămână.
Filip Stan
23 iul. 2021, 12:25
Proprietarul Blue Air lansează o nouă companie aeriană în România

Proprietarul Blue Air lansează o nouă companie aeriană în România. Este vorba despre Hello Jets. Teodor Cristian Rada a înființat compania în luna februarie 2021, iar în urmă cu o săptămână a obținut autorizație de la AACR.

Proprietarul Blue Air lansează o nouă companie aeriană în România

Citeşte şi Avion Blue Air, întors din drum chiar înainte să decoleze de la Bucureşti. La bord s-a auzit un zgomot puternic

Hello Jets va fi cea mai nouă companie aeriană românească. Principalul obiect de activitate al firmei este transporturi aeriene de pasageri, iar recent un avion al Blue Air a trecut în flota noii firme înființate de Rada.

„Aeronava YR-BAG este una dintre cele de veche generatie pe care, prin programul de reînnoire a flotei, Blue Air a decis să nu o mai utilizeze, fiind o aeronavă cu costuri de întreținere mari și locuri putine, care nu are parametrii necesari unei operări profitabile pentru modelul nostru de business. Fiind practic neutilizată, am închiriat-o la Hello Jets, la un preț comparativ cu cel pentru aeronava similară pe care o avem închiriată unui operator din Africa, înca din 2019″, a declarat pentru ECONOMICA.NET, Oana Petrescu, CEO Blue Air.

Citeşte şi Vești bune pentru iubitorii de călătorii. Blue Air a introdus un nou zbor direct

Noua companie aeriană nu va veni să facă concurență Blue Air. Aceasta va ataca o piață diferită de cea a operatorului low-cost.

„Conform acordului cu Hello Jets, aceasta companie va avea un model de business orientat pe distanțe lungi și, implicit, o flotă de aeronave și destinații total diferite de cele ale Blue Air”, a mai declarat Oana Petrescu pentru ECONOMICA.NET.

Citeşte mai mult pe ECONOMICA.NET

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Câți bani primește, de fapt, Universitatea Craiova pentru transferul lui Anzor Mekvabishvili la Chicago Fire
Capital.ro
Obligație după schimbarea buletinului. Ce trebuie să faci pentru a evita problemele cu contul bancar 
Playtech.ro
Aparatele care încep să „mănânce” mai mult curent din septembrie. Cât poate crește factura unei familii
Adevarul
Păţania unui turist britanic amendat, fără să ştie, într-un autobuz STB din Capitală: „Am crezut că mă ajută pentru că îmi fusese respins cardul”
wowbiz.ro
Iubita lui Andrei Bordeianu, mesaj sfâșietor în mediul online! Influencerul a fost implicat într-un grav accident: „O să aprind o lumânare pentru tine…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
A anunțat în direct că Becali i-a găsit înlocuitor lui Baciu la FCSB: ”Trage de el să vină!”
MediaFlux
Bani în plus la pensie pentru anii de facultate și armată. Legea Pensiilor prevede cât valorează
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat