Proteste în faţa penitenciarelor, începând de vineri. Pe 3 octombrie este programat un miting la Ministerul Justiţiei

Proteste în faţa penitenciarelor ar urma să aibă loc începând de vineri, conform Federaţiei Sindicatelor din Administraţia Naţională a Penitenciarelor (FSANP), care cere rezolvarea urgentă a revendicărilor ce ţin de îmbunătăţirea condiţiilor de lucru şi de respectarea drepturilor salariaţilor. De asemenea, sindicaliştii cer demiterea ministrului Justiţiei, Tudorel Toader, pe care îl acuză de incompetenţă. Sindicaliştii spun că dacă în urma acestor acţiuni de protest autorităţile nu vor reacţiona, iau în calcul blocarea activităţii penitenciarelor.
Romania TV
07 sept. 2018, 05:27
Proteste în faţa penitenciarelor, începând de vineri. Pe 3 octombrie este programat un miting la Ministerul Justiţiei

Vineri, de la ora 12.00, este programat un protest în faţa Penitenciarului Botoşani, potrivit News.ro.

În 12 septembrie, de la ora 13.00, ar urma să aibă loc un protest la Penitenciarul Târgu Mureş şi la Penitenciarul Mărgineni (ora 09.00), în 14 septembrie – Penitenciarul Arad  (ora 10.00), Penitenciarul Vaslui (ora 08.00), Penitenciarul Găeşti (ora 10.00), în 16 septembrie – Penitenciarul Poarta Albă (ora 10.00), în 19 septembrie – Penitenciarul Bacău (ora 09.00), Penitenciarul Spital Târgu Ocna (ora 09.00), Penitenciarul Târgu Jiu (ora 10.00), Penitenciarul Iaşi (ora 13.00), în 25 septembrie – Penitenciarul Mioveni (ora 10.00), Penitenciarul Gherla (ora 10.00), Penitenciarul Târgşor (ora 10.00), Penitenciarul Ploieşti (ora 09.00), în 26 septembrie – Penitenciarul Drobeta-Turnu Severin (ora 10.00), iar în 27 septembrie sunt anunţate proteste la Penitenciarul Giurgiu (ora 10.00), Penitenciarul Pelendava – Craiova  (ora 10.00), Penitenciarul Slobozia (ora 09.00) şi Penitenciarul Galaţi (ora 09.00).

Pentru 3 octombrie este anunţat, de la ora 12.00, un miting în faţa sediului Ministerului Justiţiei.

Pe lista de revendicări a angajaţilor din penitenciare sunt incluse: condiţii de lucru mai bune, plata orelor suplimentare restante, eliminarea discriminărilor salariale, aprobarea Statutului poliţistului de penitenciare, încetarea abuzului asupra pensionarilor şi plata integrală a orelor suplimentare curente. Sindicaliştii spun că ministrul Justiţiei a promis în urmă cu un an standarde privind condiţiile de lucru în penitenciare şi un plan multianual de  investiţii, dar nu s-a ţinut de cuvânt. În schimb, bugetul pentru investiţii a fost redus la jumătate. În ceea ce priveşte plata orelor suplimentare restante, sindicatele din penitenciare spun că în continuare sunt peste un milion de ore suplimentare restante neplătite, iar ministrul Justiţiei s-a angajat acum şase luni că acestea vor fi plătite, dar nu s-a ţinut de cuvânt. 

De asemenea, angajaţii din penitenciare cer reluarea concursurilor pentru ocuparea funcţiilor de management superior şi încetarea practicii de vasalizare prin împuterniciri, unele deja ilegale prin depăşirea limitei de 1 an permisă de lege. „Chiar directorul general al ANP Marian Dobrică este ilegal imputernicit de 3 luni”, afirmă sindicaliştii.

Ei mai solicită stoparea împuternicirilor ilegale, respectiv reluarea concursurilor pentru ocuparea funcţiilor de management superior şi încetarea „practicii de vasalizare” prin împuterniciri, unele deja ilegale prin depăşirea limitei de 1 an permisă de lege, însuşi directorul general al ANP, Marian Dobrică, fiind împuternicit peste limita legală.

Sindicatele din ANP mai cer eliminarea discriminărilor salariale, respectiv aplicarea legii cadru a salarizării şi pentru personalul din sectorul de apărare ordine publică şi siguranţă naţională începănd cu octombrie 2018, aprobarea Statutului poliţistului de penitenciare, „încetarea abuzului asupra pensionarilor – eliminarea din legislaţie a scamatoriei legislative prin care, începând cu 15 septembrie 2017, au fost reduse cu peste 30%, prin ordonanţă de urgenţă, pensiile angajaţilor din penitenciare, poliţiştilor şi militarilor”, precum şi plata integrală a orelor suplimentare curente.

„În paralel, Federaţia Sindicatelor din Administraţia Naţională a Penitenciarelor continuă acţiunile în justiţie împotriva ministrului Tudorel Toader, şi a directorului general al ANP, Marian Dobrică, pentru abuz în serviciu în legătură cu semnarea unor ordine şi decizii ilegale. Dacă în urma acestor acţiuni de protest în stradă autorităţile nu vor reacţiona, luăm în calcul blocarea activităţii penitenciarelor ca urmare a refuzului angajaţilor de a lucra în condiţiile oferite de angajator în materie de siguranţă personală şi respectare a standardelor de personal în raport cu misiunile de îndeplinit”, mai arată Federaţia Sindicatelor din Administraţia Naţională a Penitenciarelor.

DailyBusiness
Sprijin pentru familiile din România: 15.000 de lei. În ce condiții se oferă
Spynews
Bucurie imensă în familia lui Gabi Bădălău! Sora afaceristului, Sabina, e însărcinată / FOTO
Bzi.ro
Carmen Harra știe cine va fi noul președinte al României! ”Se încheie niște socoteli!”
Fanatik.ro
Țara unde s-a descoperit cel mai mare zăcământ de aur, argint și cupru din ultimele decenii. Viața oamenilor se va schimba
Capital.ro
Ilegal în orice bloc din România. Vecinii te vor reclama la Primărie și asociația de proprietari. 500 lei amendă
Playtech.ro
Cum să-i pui poprire pe conturi și proprietăți unui prieten care refuză să-ți dea banii înapoi!
DailyBusiness
Lovitură pentru pensionari! Statul extinde lista cazurilor în care cere returnarea pensiilor
Adevarul
Sharon Osbourne regretă că a luat Ozempic pentru slăbit: „Am mers prea departe. Nu mai pot face multe operații pe față”
wowbiz.ro
Ultimele clipe din viața Cristinei Deleanu. Soțul Eugen Cristea, mărturii răvășitoare de la căpătâiul actriței
Spynews
Cu ce se ocupă Radu Mazăre în Madagascar. Fiul lui, Răducu, urmează să îl viziteze
Spynews
Imagini înduioșătoare cu Nasrin Ameri însărcinată. Prezentatoarea este mama unui băiețel de aproape doi ani / FOTO
Evz.ro
Cetatea din Apuseni care ascunde un blestem vechi de secole. Misterul tunelului ascuns
Ego.ro
Soțul m-a părăsit pentru amantă. După 10 ani, mă vrea înapoi și... iată ce mi-a spus!
Prosport.ro
FOTO. Gimnasta, în bikini, după ce s-a retras la 22 de ani
kanald.ro
Culiță Sterp și Daniela Iliescu, în lacrimi la botezul micuței Miray: „Mi se face pielea de găină!”. Surpriza de care a avut parte cuplul
Cancan.ro
Mesajul pe care Giorgia Meloni i l-a transmis soției lui George Simion: 'Trebuie să vă ocupați de tot! Vestea bună e că...'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu trezește România. A dat alerta națională azi, 15 mai: Se vrea pe modelul Iohannis
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Dată afară că e prea indecentă, a făcut avere cu pozele ei și acum a revenit
stirilekanald.ro
Tânăra de 18 ani care a dispărut în Thailanda, apariție șocantă în celălalt capăt al planetei. Spune că este însărcinată
Viperele au năpădit un sat din România. Locuitorii fac apel pentru achiziționarea de seruri antiviperin / video+foto
MediaFlux
Angajări la stat pe salarii de 5.000 de euro net! Vezi ce condiții trebuie să îndeplinești
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ce facultate din România le asigură studenților un loc de muncă încă din al doilea an