„Puterea dragostei”, la concurenţă cu serialul „Vulpiţa” în materie de porcăieli. Emisiunea, amendată de CNA

În emisiunea "Puterea dragostei" de la Kanal D derapajele s-au ţinut lanţ. Ieşirile concurenţilor nu au rămas nesancţionate de CNA, iar acum postul de televiziune s-a ales cu o amendă de 25.000 de lei, scrie Pagina de Media. Una dintre cele mai grave expresii folosite într-un dintre ediţiile emisiunii de o concurentă este Țigancă borâtă.
Romania TV
11 iun. 2020, 12:21

Gabriel Tufeanu, membru CNA, a spus despre emisiune că „este o porcăială continuă”, în timp ce Radu Herjeu s-a arătat indignat de faptul că există public pentru astfel de emisiuni: „Realizați că sunt oameni care se uită ore în șir la astfel de dialoguri?”.

Reprezentatul Kanal D la CNA a venit în apărarea emisiunii susţinând că multe dintre certurile dintre concurenţi nu sunt altceva decât „discuții pasionale desfășurate pe un ton ridicat”.

Propunerea de amendă a venit din partea lui Radu Herjeu şi a fost votată de majoritatea membrilor CNA, Răsvan Popescu, Nicolae Bălașa, Orsolya Borsos, Ramona Sorescu, Monica Gubernat, Dorina Rusu și Alexandru Kocsis. Sancţiunea a fost motivată prin aceea că emisiunea „Puterea dragostei” promovează violenţa fizică, psihică sau de limbaj și poate influența negativ dezvoltarea minorilor.

Citeşte şi Fanii Survivor România cer SEZONUL 2. Anunţ de ULTIMĂ ORĂ făcut de KANAL D

Dorina Rusu, unul dintre membrii CNA, i-a reproşat Andreei Mantea că nu moderează emisiunea permiţându-le concurenţilor să se certe: „Premiul se dă celui care țipă cel mai tare?”, s-a întrebat retoric Dorina Rusu. Nicolae Bălașa, colegul ei, a replicat că „moderatorul este acolo să-i mângâie pe creștet”.

Cătălin Băleanu, reprezentantul Kanal D, le-a explicat membrilor CNA că emisiunea are un premiu special acordat de public: „Cel mai des câștigă concurentul cel mai vocal”. Totodată, Băleanu le-a atras atenţia membrilor CNA că sesizările fac referire la înjurături şi la bătăi, or, în secvenţele pe care le-au vizionat împreună şi pe baza cărora s-a dat amenda, „nu există nicio înjurătură. Fac referire la bătăi, nu a fost nici măcar un bobârnac în emisiune”.

În apărarea emisiunii, Băleanu a precizat că moderatoare intervine ori de câte ori este cazul, cuvintele licenţioase sunt cenzurate, nefiind vorba despre limbaj violent cu potenşial traumatizant: „Limbajul nu poate fi considerat violent. Nu are un caracter traumatizant. Sunt discuții aprinse, dar care nu corespund limbajului violent. Sunt discuții pasionale desfășurate pe un ton ridicat. De asemenea, au proporții reduse”.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Prima plecare de la U Craiova, după 1-5 cu Dinamo! Oltenii îi caută înlocuitor. Exclusiv
Capital.ro
România, în fața unei posibile crize a carburanților. Dumitru Chisăliță avertizează. Ce se poate întâmpla cu motorina în următoarele săptămâni
Playtech.ro
Cele mai populare prenume din România. Numele care se află în top de zeci de ani
Adevarul
„Cel mai bine păstrat secret din Europa”. Insula spectaculoasă din Italia, alternativa ieftină la Coasta Amalfi
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Fostul mare mijlocaș al Stelei a refuzat-o de două ori pe Dinamo: ”A venit Mircea Lucescu să mă convingă”
MediaFlux
A treia dronă rusească doborâtă de MApN după ce a intrat pe teritoriul României. Președintele Nicușor Dan, anunț de ultim moment
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România