Radu Mazăre: Nu mă opun extrădării, am obosit să lupt. După ce se va termina pedeapsa mă voi întoarce aici în Madagascar

Fostul primar al Constanţei, Radu Mazăre, a declarat că ”a obosit să mai lupte cu statul român abuziv, și nu va mai lupta în Madagascar”.
Romania TV
14 mai 2019, 19:20
Radu Mazăre: Nu mă opun extrădării, am obosit să lupt. După ce se va termina pedeapsa mă voi întoarce aici în Madagascar

„Dacă instanța aceasta din Madagascar va decide că trebuie să fiu extrădat nu mă voi mai opune pentru că am obosit să lupt, am luptat destul cu statul român abuziv, nu voi mai lupta și aici, și în Madagascar. Dacă voi ajunge în România prin extrădare, după ce se va termina pedeapsa mă voi întoarce aici în Madagascar, până la sfârșitul zilelor”, a declarat Radu Mazăre, fostul edil al Constanței.

Citeşte şi: Ana Birchall: Autorităţile din Madagascar au admis cererea de extrădare a lui Radu Mazăre

Radu Mazăre a fost mutat în închisoare din arestul preventiv. Acesta ar putea ajunge în România la sfârșitul săptămânii.

Fostul primar al Constanței se află în celulă cu 42 de persoane, în condiții deosebit de grele. Majoritatea deținuților având probleme grave de sănătate și de subnutriție.  Escorta care se pregătește să-l aducă pe fostul primar al Constanței, va începe miercuri dimineață formalitățiile.

Citeşte şi: Răducu Mazăre, dezvăluiri din Madagascar despre tatăl său: Doarme pe o saltea de burete. Nu trebuie să îi plângem de milă

„Procedura de extrădare a lui Ştefan Radu Mazăre a fost admisă de către autorităţile din Madagascar. Din acest moment, sunt puse în aplicare, în regim de urgenţă, dispoziţiile privind preluarea din Republica Madagascar a lui Ştefan Radu Mazăre, sub escortă de către autorităţile competente din România”, a anunţat, marţi seară, ministrul interimar al Justiţiei, Ana Birchall.

Potrivit acesteia, „Ministerul Justiţiei din România şi-a îndeplinit atribuţiile şi responsabilităţile legale cu responsabilitate şi profesionalism”.

„Suntem în continuare în contact cu autorităţile din Madagascar. Vreau să mulţumesc tuturor autorităţilor din România şi Madagascar pentru excelenta colaboarare”, a mai spus Ana Birchall.

Aceasta le-a transmis mulţumiri şi angajaţilor Ministerului Justiţiei „pentru acest adevărat maraton din ultimele zile”.

Ministrul Justiţiei din Madagascar, Jean-Jacques Randrianasolo, a declarat, pentru L’Express de Madagascar, că Radu Mazăre va fi extrădat în România. Potrivit publicaţiei din Madagascar, Radu Mazăre, aflat în a şaptea zi de arest într-o secţie de poliţie din Anosy, a fost informat că urmează să fie extrădat.

Radu Mazăre este urmărit internaţional şi are de executat o pedeapsă de 9 ani de închisoare în dosarul privind retrocedări ilegale de plajele în Constanţa.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Andrei Rotaru de la Insula Iubirii a lansat un nou atac la adresa Cristinei Petre! Ce a transmis de această dată
Fanatik.ro
Fata lui Mircea Rednic, distrusă de durere la cinci zile de la tragedia care a lovit familia: „Încă te aștept!”
Capital.ro
Pensii 2026. Pensionarii pot primi mii de lei în plus de la stat. Ce bani se acordă automat
Playtech.ro
Poți cere concediu de pe o zi pe alta? Ce drepturi ai și când te poate refuza angajatorul
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
11 victime pe un drum din Timiș, după un eveniment rutier cu două autoturisme și un microbuz. Un bărbat și-a pierdut viața
iamsport.ro
Mutu l-a atacat în direct pe Naum: ”Începi emisiunile cu «Bună seara, domnule Becali!». Îl suni mereu ca să crească ratingul”. Ce replică i-a dat jurnalistul
MediaFlux
Trump anunță un nou teritoriu american! Decizia președintelui SUA
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat