Raportul Tudorel Toader a fost publicat

Raportul ministrului Tudorel Toader privind activitatea managerială la DNA, în baza căruia acesta a anunţat că declanşează procedura de revocare a Laurei Codruţa Kovesi de la conducerea DNA, a fost publicat pe site-ul Ministerului Justiţiei. 
Romania TV
23 feb. 2018, 13:03
Raportul Tudorel Toader a fost publicat

Raportul privind activitatea managerială a DNA are 35 de pagini şi poate fi citit AICI

Procurorul şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi, a avut „atitudini nedemne” şi „a încălcat standardele minimale de etică şi deontologie”, când a cerut urgentarea instrumentării unor dosare „cu miniştri”, dar şi prin folosirea de expresii insultătoare şi ameninţătoare la adresa procurorilor, precum „laşi” şi „bârfitori”, se arată în raportul Ministerului Justiţiei.

În documentul publicat vineri de MJ cu privire la activitatea managerială de la DNA, unul dintre capitole se intitulează: „Prioritizarea soluţionării dosarelor cu impact mediatic. Atitudini nedemne. Încălcarea standardelor minimale de etică şi deontologie ale unui magistrat.

Raportul menţionează că, recent, Inspecţia Judiciară a publicat un comunicat de presă cu privire la exercitarea, pe 12 ianuarie 2018, a unei acţiuni disciplinare faţă procurorul şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi, pentru „manifestări care aduc atingere onoarei sau probităţii profesionale ori prestigiului justiţiei”, constând în aceea că, în cadrul unei şedinţe de lucru, a avut manifestări de natură a aduce atingere onoarei şi probităţii profesionale a procurorilor, împrejurări identificate în înregistrările audio apărute în spaţiul public pe data de 18 iunie 2017.

Concret, spune raportul MJ, Kovesi s-a exprimat „în sensul combaterii efectelor negative în planul imaginii şi credibilităţii instituţiei, generate de decizia CCR nr. 68/2017 (prin care s-a constatat existenţa unui conflict de natură constituţională între Guvern şi DNA, generat de ancheta procurorilor cu privire la legalitatea şi oportunitatea adoptării OUG 13 – n.r.), prin instrumentarea urgentă a unor dosare ‘cu miniştri’, de impact mediatic, şi-a exprimat dezacordul cu privire la caracterul legal, definitiv şi general obligatoriu al deciziei CCR 68/2017 şi a folosit exprimări inadecvate la adresa Curţii Constituţionale şi a unui judecător al CCR, inducând ideea în cadrul opiniei publice că unul dintre criteriile în funcţie de care se prioritizează soluţionarea dosarelor este impactul mediatic al acestora şi calitatea oficială a persoanelor cercetate”.

În document se menţionează că Laura Codruţa Kovesi a folosit faţă de procurorii DNA „un ton superior şi agresiv, inadmisibil în raport cu standardele minimale de etică şi deontologie ale unui magistrat, de natură a genera în rândul opiniei publice un sentiment de indignare şi a unui dubiu legitim cu privire la respectarea principiilor supremaţiei Constituţiei şi a legilor, precum şi a imparţialităţii procurorilor”.

Tot în raport se mai arată că şefa DNA, prin intermediul unui email, a folosit la adresa procurorilor cuvinte şi expresii cu un conţinut denigrator, insultător şi ameninţător, cum ar fi „laşi”, „bârfitori”, „infractori”, făcând cunoscut acestora faptul că „există deja un cerc de suspecţi”, cu referire la un dosar penal.

Citeşte şi: CSM a primit raportul ministrului Justiţiei privind motivele propunerii de revocare din funcţie a procurorului şef al DNA

Preşedintele Klaus Iohannis a susţinut, vineri, înaintea reuniunii informale a Consiliului European, de la Bruxelles, că nu a văzut raportul ministrului Justiţiei, Tudorel Toader, pe baza căruia a cerut revocarea procurorului-şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi, dar că, din punctul său de vedere, ministrul Tudorel Toader nu a prezentat motive temeinice pentru revocarea şefei DNA.

„Este o procedură care va mai dura. M-am exprimat instituţional, dar asta e părerea mea. Nu am văzut raportul, nu l-a văzut nimeni. Prestaţia pe care a avut-o aseară, sincer, nu mi-a plăcut. Ce ne-a prezentat a fost total de claritate şi temeinicie. Nu au fost motive temeinice pentru a propune revocarea”, a spus preşedintele Klaus Iohannis, la Bruxelles, întrebat cu privire la decizia ministrului Justiţiei de a cere revocarea procurorului-şef al DNA.

Citeşte şi: Klaus Iohannis, despre cererea de revocare a şefei DNA: Prestaţia ministrului Justiţiei nu mi-a plăcut. O susţin pe Koveşi la DNA

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Românul celebru cu care Mihai Stoica s-a împăcat după 18 ani. „Așa e la bătrânețe.”
Capital.ro
Călin Georgescu l-a refuzat pe Donald Trump. Dezvăluirea făcută acum: L-am rugat să vină. I-am spus că are șanse mari
Playtech.ro
Sâmbăta Morților 2026, explicată de preot. Câte farfurii se dau și ce se pune în pachetele de pomană
Adevarul
Fiului lui Ramzan Kadîrov i-a fost scoasă splina, e slăbit și riscă să-și piardă vedere. Gărzile sale, în stare gravă
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier grav în Bistrița Năsăud! Un bărbat și-a pierdut viața după ce a fost izbit de o mașină. Acesta a traversat neregulamentar strada
iamsport.ro
Radu Naum l-a auzit pe Gigi Becali și s-a enervat: ”Ce aveți în seara asta? Doamne ferește!”
MediaFlux
Cât de aproape suntem de recesiune. Ministrul Finanțelor dezvăluie scenariul cel mai negru
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat