Războiul din Ucraina. Nicolae Ciucă: „Condamnăm în cei mai fermi termeni posibili invazia pe scară largă a Ucrainei”

Premierul Nicolae Ciucă a declarat, duminică, la baza militară de la Kogălniceanu că România condamnă în cei mai fermi termeni invazia Ucrainei de către Rusia.
Filip Stan
06 mart. 2022, 15:07
Războiul din Ucraina. Nicolae Ciucă:

Războiul din Ucraina. Nicolae Ciucă a anunţat că aliaţii NATO vor lua toate măsurile şi deciziile necesare pentru a asigura securitatea şi apărarea tuturor statelor membre.

Războiul din Ucraina. Anunţul făcut de Nicolae Ciucă

Citeşte şi Klaus Iohannis, anunţ în faţa trupelor NATO din România: Împreună putem asigura securitatea tuturor cetățenilor

„Agresiunea militară rusă din Ucraina reprezintă cea mai gravă ameninţare la adresa securităţii euro-atlantice din ultimele decenii, condamnăm în cei mai fermi termeni posibili invazia pe scară largă a Ucrainei. Deplângem pierderea tragică de viei omeneşti, suferinţa umană enormă şi distrugerea cauzate de acţiunile Rusiei.

Aliaţii vor continua să ia toate măsurile şi deciziile necesare pentru a asigura securitatea şi apărarea tuturor statelor membre. Măsurile noastre vor rămâne defensive, proporţionale şi neescalatorii. Atât NATO, cât şi Uniunea Europeană au demonstrat solidaritate cu poporul ucrainean şi cu guvernul său. Suntem uniţi în sprijinul deplin pentru suveranitatea şi integritatea teritorială a Ucrainei în cadrul graniţelor sale recunoscute internaţional”, a declarat premierul la Baza militară aeriană de la Mihail Kogălniceanu.

Nicolae Ciucă a mai precizat că prezenţa militarilor pe teritoriul României arată că ”NATO reprezintă cea mai concretă şi puternică garanţie de securitate pentru statele sale membre”.

Pemierul României a subliniat că acţiunile agresive ale Rusiei i-au determinat pe aliaţii din NATO să activeze planurile de apărare ale alianţei, forţa de răspuns a NATO fiind, pentru prima dată, într-un context de apărare colectivă.

De asemenenea, Nicolae Ciucă a mulţumit militarilor români şi străini prezenţi pe teritoriul României care arată „cât de puternică este solidaritatea membrilor NATO”.

„Forţele Aeriene Române sunt sprijinite pentru apărarea spaţiului aerian de 22 aeronave aliate. Aici, la Mihail Kogălniceanu, operează în cadrul serviciului de poliţie aeriană întărită 14 aeronave Eurofighter Typhoon – 8 ale Italiei şi 6 ale Germaniei – iar pe aerodromul militar de la Borcea încş 8 aeronave F16 ale SUA.

Pentru aliaţii NATO sunt garanţii absolute de securitate. Un atac asupra unuia dintre noi va fi privit ca un atac asupra tuturor. Angajamentul nostru faţă de articolul 5 din tratatul de la Washington este de fier: suntem uniţi pentru a proteja şi a apăra toţi aliaţii, libertatea va învinge întotdeauna opresiunea”, a mai declarat prim-ministrul, potrivit News.ro. 

Reamintim că preşedintele Klaus Iohannis s-a aflat duminică la baza militară de la Kogălniceanu împreună cu ministrul francez al Forţelor Armate, Florence Parly, cu premierul Nicolae Ciucă şi cu ministrul român al Apărării Vasile Dîncu.

Citeşte şi Război în Ucraina. Klaus Iohannis: Acest război a generat o catastrofă umanitară, care se va extinde

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Gică Hagi, revoluție la lot! Dezvăluiri din cantonamentul de la Mogoșoaia, chiar de la omul din interior: „Ceva ce dispăruse la echipa națională”
Capital.ro
Plata card sau cash? Regulile pe care orice consumator ar trebui să le cunoască în 2026. Ce drepturi aveți
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu bagajele nerevendicate de pe Aeroportul Otopeni. Cât timp sunt păstrate și ce se întâmplă cu ele după un an
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
U Cluj, șanse mari să își piardă unul dintre cei mai importanți jucători: ”Nu cred că va rămâne la noi”
MediaFlux
Cum arată și cu ce se ocupă fiica cea mare a lui Cabral. Inoke Ibacka se întreține singură la 23 de ani
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți