Rețetă de post. Tortul diplomat, un desert perfect pentru masa de Sfântul Gheorghe

Tortul diplomat se numără printre cele mai apreciate deserturi ale românilor și este simplu de făcut. În plus, există și o rețetă de post pentru acest produs.
Filip Stan
22 apr. 2024, 19:39
Rețetă de post. Tortul diplomat, un desert perfect pentru masa de Sfântul Gheorghe

Tortul diplomat este unul dintre cele mai apreciate deserturi ale românilor. Fie că îl mănânci în oraș, fie că alegi să-l prepari acasă, este savuros și răcoritor. În această perioadă, având în vedere că se apropie Sf. Gheorghe și sărbătoarea Floriilor, gospodinele caută diferite rețete de prăjituri și torturi de post. Ei bine, tortul diplomat are și o rețetă de post și este simplu de gătit.

Maica Ecaterina a dezvăluit pentru Trinitas cum poți să prepari o rețetă de tort diplomat de post. Iată tot de ce ai nevoie.

Ingrediente necesare pentru tort diplomat de post

  • patru plicuri budincă de vanilie (de post)
  • 1,5 l lapte vegetal (soia, cocos, migdale, orez)
  • 250 g zahăr
  • un praf de sare
  • 500 ml frișcă vegetală
  • compot de ananas
  • fructe proaspete
  • 500 g biscuiți de post
  • 500 ml lapte vegetal
  • 2-3 linguri zahăr
  • esență de vanilie

Citește și: Ce beneficii uimitoare are consumul de Noni asupra corpului și cum trebuie utilizat. Fructul tropical are puternice proprietăți antioxidante și antiinflamatoare

Pentru preparare, mai întâi se pune laptele vegetal la încălzit. Praful de budincă se dizolvă în puțin lapte rece, apoi se adaugă zahărul. Compoziția de budincă se adaugă peste laptele pus pe foc.

Se amestecă bine, până când budinca se îngroașă. Se oprește focul, se adaugă agar-agar peste budincă și se lasă la răcit, până ajunge la temperatura camerei.

Între timp, se mixează frișca vegetală. Când crema de budincă s-a răcit bine, se bate puțin cu mixerul, apoi se adaugă frișca vegetală. Se amestecă bine cu mixerul, până când se obține o cremă omogenă. Apoi, se pune deoparte puțină cremă pentru a decora tortul și se adaugă fructe tăiate mărunt. Ulterior, se amestecă zeama din compotul de ananas cu 500 ml lapte vegetal, o linguriță de zahăr și puțină esență de vanilie. Se scufundă biscuiții în lapte și se pun într-o tavă tapetată cu folie de plastic.

Se pune un strat de biscuiți, apoi un strat de budincă. După ce am pus ultimul strat de biscuiți, se acoperă cu o folie de plastic și se lasă la frigider pentru câteva ore.

La final, se îmbracă tortul cu crema pe care am oprit-o și se decorează cu fructe proaspete sau din compot.

Citește și: Rețeta prăjiturii „2 căni”. Se prepară foarte simplu și rapid, ai nevoie doar de câteva ingrediente

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Dacă faci atac de panică, folosește acest truc simplu! Te poate calma instant
Fanatik.ro
”Cel mai frumos moment după Argentina – Anglia” care nu s-a văzut la TV. Ce a făcut Lionel Scaloni după ce elevii săi au ajuns în finala Cupei Mondiale
Capital.ro
Unitatea 1 de la Cernavodă primește o finanțare importantă din partea BEI. Împrumutul aprobat ajunge la 800 de milioane de euro
Playtech.ro
O nouă taxă de aproape 1 leu pe litrul de carburant, în discuție la nivelul UE. România se opune măsurii
Adevarul
Conflict la vârful puterii în Ucraina. Sîrski îi răspunde lui Fedorov: „Datorită apărării Kievului, astăzi se pot ține briefinguri”. Budanov face un apel disperat la unitate
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
Răsturnare de situație privind Guvernul Bolojan. Nicușor Dan a făcut anunțul
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România