România importă masiv morcovi deși suntem pe locul 6 în UE la suprafața cultivată

România a cultivat în 2021 o suprafaţă de 7.570 de hectare cu morcovi, situându-se pe locul 6 în UE după suprafaţa cultivată cu morcovi, arată datele de la Eurostat. În ciuda datelor de la biroul european de statistică, România a importat morcovi de 17 mil. dolari.
Alina Costache
10 aug. 2022, 12:22
România importă masiv morcovi deși suntem pe locul 6 în UE la suprafața cultivată

Polonia a fost în 2021 cel mai mare cul­tivator de mor­covi din UE, cu 17.500 de hecta­re, poziţie pe care o deţine de cel puţin zece ani, potrivit datelor Eurostat. Urmează Franţa şi Germania, cu 16.600 hectare, respectiv 14.900 hectare.

România s-a clasat pe locul 6 în UE, având o supra­faţă cultivată cu mor­covi similară cu cea a Spaniei, ţară cu un număr de locuitori de cel puţin două ori mai mare decât al României.

Citeşte şi: Rusia pune embargo pe fructele şi legumele din Republica Moldova

Producţia de morcovi a României a fost de 103.000 de tone anul trecut, iar importurile au fost de 40.920 de tone (17,2 mil. dolari) şi exporturile de 1.070 de tone (223.000 dolari), conform Tridge, companie de cercetare de piaţă, scrie Mediafax.

Citeşte şi: Preţul legumelor de sezon s-a dublat faţă de anul trecut. „Să putem avea profit, trebuie să scumpim şi noi produsele”

La nivelul Uniunii Europene, suprafaţa cultivată cu morcovi a fost de 107.960 de hectare în 2021 şi reprezintă 5% din suprafaţa totală cultivată cu legume – inclusiv pepeni şi căpşuni a UE, potrivit datelor Eurostat.

 

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Gigi Becali a vorbit 30 de minute la telefon cu Radu Miruță! Veste devastatoare pentru fanii Stelei: „L-am întrebat, nu știa”
Capital.ro
Elena Udrea a răbufnit. România are o mare problemă: O recunoaște Premierul Bolojan și o arată realitatea din sistem!
Playtech.ro
Guvernul reduce acciza la motorină cu 30 de bani. Benzinăriile, obligate să limiteze modificările de preț
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
wowbiz.ro
Rezultate autopsie Cristian Staicu. Ce au descoperit legiștii despre moartea medicului din București
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Anchetatorii iau in calcul 3 ipoteze în cazul medicului incendiat în propriul apartament. Apropiații fac dezvăluiri despre ultimele clipe din viața lui
iamsport.ro
BOMBĂ! Gigi Becali a vorbit cu ministrul Radu Miruță despre Steaua: ”A zis că așteaptă o ofertă”
MediaFlux
Candidat surpriză pentru mandatul de președinte al SUA. Cine se pregătește ca să preia Casa Albă
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj