Românii cu „boli obişnuite” vor plăti cotizaţie pentru concediile medicale. Care sunt afecţiunile scutite

Guvernul a luat o decizie majoră cu privire la plățile pentru concediile medicale, care îi afectează pe toți cei care suferă de "boli obișnuite". Într-o declarație oficială, purtătorul de cuvânt al Executivului, Mihai Constantin, a explicat modificările aduse și scopul lor.
Filip Stan
09 apr. 2024, 17:42
Românii cu
Românii cu "boli obişnuite" vor plăti cotizaţie pentru concediile medicale.

Românii cu „boli obişnuite” vor plăti cotizaţie pentru concediile medicale. Conform noilor reguli, toți cei încadrați la „boli obișnuite”, adică afecțiunile codificate cu indicele 01 în foaia de concediu medical, vor fi obligați să plătească o cotizație de sănătate pentru indemnizația de concediu medical. Cu toate acestea, au fost introduse și excepții pentru unele afecțiuni grave.

„Ordonanța a fost amendată pentru a introduce și o serie de scutiri de la plata cotizației la asigurări de sănătate în indemnizațiile concediilor medicale pentru anumite categorii de pacienți. A fost nevoie de o revenire pentru a elimina orice interpretare laxă sau neclară a deciziilor pe care Executivul le intenționează. Mai precis, principiul care a stat la baza acestui amendament este următorul: pentru bolile obișnuite această taxă de sănătate se va plăti pentru indemnizația de concediu medical, dar pentru o altă serie de concedii medicale, pentru alte afecțiuni, ea va fi scutită. Și principiul este următorul: poate știți pe spatele unei foi de concediu medical se găsește o listă cu anumite cote, cu anumiți indici. Boala obișnuită înseamnă indice 01 la concediul medical. Pentru aceste tipuri de concedii medicale, pentru afecțiunile care se încadrează la indicele 01 atunci cotizația de sănătate pentru indemnizația de concediu medical se va plăti. Pentru toate celelalte însă ea nu se va plăti”, a declarat Mihai Constantin.

Citeşte şi: O nouă categorie de români scutiți de la plata contribuţiilor sociale pentru concediile medicale. Ciolacu, revoltat: Suntem cel mai bolnav popor. Nu plătesc eu, statul român, tusea și junghiul

Astfel, bolile grave precum cele oncologice, tuberculoza, HIV/SIDA, arsurile mari și urgențele medicale vor fi scutite de la plata acestei cotizații. Decizia de încadrare a unei afecțiuni ca „boală obișnuită” va fi luată de medicul care acordă concediul medical.

„Sunt exceptate așadar de la plata acestei cotizații toate bolile grave aduse în spațiul public: bolile oncologice, TBC, HIV/SIDA, marii arși, urgențele medicale, și o întreagă categorie, ele se găsesc pe spatele oricărei fișe de concediu medical. Noțiunea de boală obișnuită reprezintă codul de indemnizație 01 prevăzut în ordinul ministrului Sănătății și al președintelui CNAS nr. 1.192 din 2020. Acesta a fost criteriul introdus astăzi pentru a clarifica cine va plăti acea indemnizație pentru concediu medical”, a adăugat Constantin.

Potrivit datelor prezentate, în anul 2023 au fost înregistrate în total 3.385.466 de concedii medicale, din care 1.987.217 au fost încadrate la categoria codului 01. Aceste modificări vor fi aplicate retroactiv începând cu data de 1 aprilie 2024.

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Cum s-au schimbat calculele în SuperLiga după calificarea Universității Craiova în finala Cupei României Betano. Cine merge în cupele europene. Toate scenariile
Capital.ro
Se pregătește raționalizarea combustibilului. Avertismentul Suediei privind o criză energetică fără precedent: Suntem pregătiți
Playtech.ro
Subvenții noi în agricultură: Românii care cultivă usturoi şi cartofi primesc bani de la stat. Care este ajutorul financiar oferit fermierilor
Adevarul
Un animal ciudat a ieșit dintr-o pădure din vestul Ucrainei, aproape de granița cu România. Reacțiile apărute pe internet
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o tânără de 28 de ani lovește cu mașina două femei aflate pe trecerea de pietoni, în Neamț
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Anunț major pentru românii care cumpără fructe și legume. Ce se întâmplă în piețe
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara