Românii fac faţă cu greu crizei generate de pandemie. Populaţia are datorii tot mai mari la bănci, anunţă BNR

Românii s-au îndatorat și mai mult, în luna iulie, la bănci, conform BNR. Astfel, soldul creditului neguvernamental (creditele acordate sectorului privat: firme și persoane fizice) acordat de instituţiile de credit a crescut în luna iulie a acestui an cu 0,8% faţă de luna iunie 2020, până la nivelul de 272,164 miliarde de lei.
Ionela Marcu
25 aug. 2020, 09:38
Românii fac faţă cu greu crizei generate de pandemie. Populaţia are datorii tot mai mari la bănci, anunţă BNR

Comparativ cu aceeaşi perioadă a anului 2019, creditul neguvernamental a înregistrat o creştere de 3,6% (0,8% în termeni reali), pe seama avansului cu 6,1% al componentei în lei (3,2% în termeni reali) şi a scăderii cu 1,3% a componentei în valută exprimată în lei (scăderea a fost de 3,3% dacă indicatorul este exprimat în euro), potrivit unui comunicat BNR.

Creditul în lei, cu o pondere de 68,2% în totalul creditului neguvernamental, s-a majorat cu 1,3%, iar creditul în valută exprimat în lei, cu o pondere de 31,8% în totalul creditului neguvernamental, a scăzut cu 0,4% (exprimat în euro, indicatorul a scăzut cu 0,2%).

Citeşte şi Pandemia ne-a îndatorat peste măsură. Datoria externă totală a României a ajuns la peste 110 miliarde euro

Creditul guvernamental a crescut în luna iulie 2020 cu 1,6% faţă de luna iunie 2020, până la 133,507 miliarde de lei. În raport cu iulie 2019, acesta a crescut cu 29,5% (26,0% în termeni reali).

Masa monetară în sens larg a înregistrat la sfârşitul lunii iulie 2020 un sold de 446,125 miliarde de lei. Aceasta a crescut cu 0,5% (atât în termeni nominali, cât şi în termeni reali) faţă de luna iunie 2020, iar în raport cu iulie 2019 s-a majorat cu 14% (10,9% în termeni reali), conform datelor BNR.

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
De ce nu a fost tras acoperișul pe Arena Națională la FCSB – Dinamo! Desfășurarea derby-ului ar fi fost pusă în pericol. Exclusiv
Capital.ro
Traian Băsescu a făcut anunțul după 50 de ani de căsnicie cu Maria Băsescu: Martor ne-a fost familia!
Playtech.ro
Concediul medical și pensia: câte puncte se acordă în perioadele de boală și cum influențează calculul
Adevarul
Scenă crâncenă pe o stradă din Ucraina: polițiști atacați de un pitbull al cărui stăpân a fost oprit pentru un control de rutină
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
România a fost zguduită de un CUTREMUR, în această dimineață. Unde s-au produs seismul
iamsport.ro
Jucătorul pe care Cristi Borcea l-a dorit ”cel mai mult” la Dinamo: ”Câte înjurături mi-am luat de la Giovanni...” 
MediaFlux
Horoscop Spiritual. Ritualuri simple de făcut între 6 și 12 decembrie pentru liniște și claritate
stirilekanald.ro
A fost prins în Marea Britanie, prin Interpol! Criminalul a ieșit din ascunzătoare
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje