Referendumul pe tema justiţiei a depăşit pragul de validare

Referendumul convocat de preşedintele Klaus Iohannis a atins pragul de validare, la scurt timp după ora 17.00, potrivit România TV. 
Romania TV
26 mai 2019, 13:41
Referendumul pe tema justiţiei a depăşit pragul de validare

UPDATE: Potrivit BEC, până la ora 21 au votat la referendumul pe justiţie iniţiat de preşedintele Klaus Iohannis 7.533.260 de alegători, însemnând o prezenţă la urne de 41,23 %.

După ora 17.00, prezența la vot era 29,11% la referendum în ţară, potrivit BEC. La acest procent se adaugă voturile din diaspora, ceea ce întregeşte o prezenţă de peste 30%.

PREZENŢA LA VOT ÎN TIMP REAL, sursa BEC

Pentru validare, referendumul avea nevoie de un cvorum de prezenţă de 30% din cetăţenii cu drept de vot, iar 25% dintre cetăţenii cu drept de vot trebuie să aibă voturi valabil exprimate.

Pe listele electorale permanente sunt înscrişi 18.267.997 de votanţi, iar până la ora 17.16 au votat 5.483.491 de persoane.

Şi în diaspora au votat deja 213.778 de persoane la referendum.

La referendum, românii sunt chemaţi de preşedinte să răspundă cu „Da” sau „Nu” la următoarele întrebări:

1. „Sunteţi de acord cu interzicerea amnistiei şi graţierii pentru infracţiuni de corupţie?”

2. „Sunteţi de acord cu interzicerea adoptării de către Guvern a ordonanţelor de urgenţă în domeniul infracţiunilor, pedepselor şi al organizării judiciare şi cu extinderea dreptului de a ataca ordonanţele direct la Curtea Constituţională?”.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Câți bani are Oana Lis să cumpere mâncare pentru ea și Viorel. Suma este foarte mică
Fanatik.ro
Singurul lucru pe care și-l reproșează Meme Stoica după începutul de sezon al FCSB. Exclusiv
Capital.ro
Sistemul energetic național, sub o presiune uriașă. Marius Budăi avertizează că România riscă o criză energetică gravă: Cei care au adus-o în această situație se opun soluțiilor
Playtech.ro
La ce oră este cel mai ieftin să pornești mașina de spălat. Cât poți economisi într-un an
Adevarul
Criza cerealelor din Ucraina. Rutele alternative nu pot suplini blocada porturilor din Marea Neagră
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut din aprilie a fost găsit ÎNGROPAT în curtea... Vezi mai mult
iamsport.ro
De la finalele Champions League la afaceri în energie. Cum și-a construit Adrian Ilie viața după fotbal
MediaFlux
Se dau banii mai devreme în august! Alocațiile și indemnizațiile se plătesc în aceste zile
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România