S-a decis, întrunire de urgenţă Bolojan-Ciolacu! România NU va trimite trupe în Ucraina

România nu va trimite militari în Ucraina. Președintele interimar Ilie Bolojan și premierul Marcel Ciolacu au discutat, marți, despre acest subiect, reiterându-se cu această ocazie decizia de a nu deplasa trupe în țara invadată de Rusia.
Irina Dumitrescu
18 mart. 2025, 19:19
S-a decis, întrunire de urgenţă Bolojan-Ciolacu! România NU va trimite trupe în Ucraina

Președintele interimar Ilie Bolojan și prim-ministrul Marcel Ciolacu au discutat marți, la Palatul Cotroceni, probleme esențiale, în avanpremiera Consiliului European care va avea loc în perioada 20-21 martie. Cu această ocazie, a fost reiterată decizia ca România să nu trimită trupe în Ucraina.

Potrivit premierului, la Consiliul European, România ” își va reitera poziția de a NU trimite trupe în Ucraina”.

Marcel Ciolacu a mai spus că ”avem nevoie de decizii care să întărească securitatea țării noastre și a Uniunii Europene”.

Vocea României va fi auzită și va conta la nivel european, doar dacă ne facem foarte bine temele acasă. Am discutat astăzi foarte aplicat la Palatul Victoria cu președintele interimar, domnul Ilie Bolojan, despre subiectele care vor fi pe agenda viitorului Consiliu European din 20-21 martie.

Avem nevoie de decizii care să întărească securitatea țării noastre și a Uniunii Europene. De asemenea, România își va reitera poziția de a NU trimite trupe în Ucraina.

Președinția și Guvernul trebuie să lucreze împreună pentru binele României. Abia asta înseamnă normalitate și echilibru. Orice altceva, reprezintă doar haos”, a scris prim-ministrul, pe Facebook, despre întâlnirea cu Ilie Bolojan pe tema agendei de la Consiliul European.

Citește și Victor Ciutacu: Pe suveranistul Călin Georgescu l-au căutat şi la calul de împrumut. În cazul lui Nicuşor Dan e o tăcere jenantă

Întâlnirea Bolojan-Ciolacu de la Cotroceni a reprezentat un prilej de consultare între Președinție și Guvern, care a vizat atât teme de securitate, cât și economice. Scopul principal al consultării a fost definitivarea pozițiilor pe care să le adopte România la Consiliul European.

Pe lângă reiterarea deciziei ca România să nu trimită trupe în Ucraina, președintele și premierul au căzut de acord și cu privire la cheltuielile pentru apărare, în sensul în care acestea nu vor intra în deficit, spun surse citate de realitatea.

Marcel Ciolacu declara, în 4 martie, că sunt ”deosebit de binevenite propunerile” Ursulei von der Leyen din planul ei de reînarmare a Europei. Premierul a mai spus atunci că România a susținut mereu soluția ”de exceptare a cheltuielilor pentru apărare de la procedura deficitului excesiv”, propusă de președintele Comisiei Europene.

La rândul său, Ilie Bolojan a spus că dacă președintele României își asumă niște răspunderi, acele lucruri trebuie puse apoi în practică de guvern, pentru că nu este vorba despre o problemă de credibilitate a unei persoane, ci a țării noastre, mai notează sursa citată.

Citește și Cine este Florin Lazăr Vlădică, noul director al Oficiului Informații Integrate. Ilie Bolojan a semnat decretul

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Andrei Cristea, încă marcat de sfertul UEFAntastic: „Nu m-am putut ridica două zile din pat după meci!”. Cum a ajuns Gigi Becali să ofere o primă uriașă la Steaua – Rapid
Capital.ro
Amenzi de până la 1.500 de lei pentru șoferi. O primărie introduce reguli noi pentru parcări. Vor fi obligați să mute mașina
Playtech.ro
Vacanța de lux din Egipt s-a transformat într-un coșmar pentru nişte turişti. Ce au găsit când au ajuns la hotelul din Hurghada
Adevarul
De ce evită tot mai mulți români să vorbească cu vecinii și cum a dispărut ideea de comunitate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ionuț, un tânăr de 22 de ani din Prahova, este căutat de polițiști după ce a plecat de acasă și nu s-a mai întors
iamsport.ro
O veste bună și una foarte proastă pentru suporterii Stelei
MediaFlux
Horoscop 27 mai. Ziua în care revin emoții și persoane din trecut. Zodiile care azi riscă să piardă tot
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți