Scene șocante în București. O femeie a fost agresată pe stradă de un bărbat, care ulterior s-a urcat pe mașina în care ea se baricadase și i-a spart parbrizul cu picioarele

Un bărbat de 36 de ani a fost arestat preventiv, fiind acuzat că a agresat-o pe fosta concubină, pe o stradă din cartierul Cotroceni. Femeia s-a încuiat în maşină, pentru a evita interacţiunea cu bărbatul, iar acesta s-a urcat pe capota maşinii, lovind cu picioarele parbrizul.
Alina Costache
13 mart. 2024, 13:07
Scene șocante în București. O femeie a fost agresată pe stradă de un bărbat, care ulterior s-a urcat pe mașina în care ea se baricadase și i-a spart parbrizul cu picioarele

O femeie a fost agresată de fostul concubin, pe o stradă din Sectorul 5. De frică, femeia s-a baricadat în maşină. Agresorul s-a urcat pe capota mașinii, a lovit autoturismul cu picioarele, în timp ce o ameninţa pe femeie cu moartea.

Femeia și agresorul au avut o relație amoroasă în perioada 2021-2023, care a luat sfârşit din cauza consumului excesiv de alcool şi al comportamentului violent al bărbatului, spun surse judiciare citate de news.ro. La începutul lunii martie, bărbatul a sunat-o în repetate rânduri pe femeie, i-a trimis numeroase mesaje şi a postat pe Facebook o fotografie a ei, cu menţiunea ”dispărută”. De asemenea, ⁠i-a supravegheat locuinţa în mod repetat.

Luni, bărbatul a așteptat-o pe femeie pe stradă în timp ce ea mergea spre parcare și a devenit violent când a văzut-o. Femeia a încercat să îl evite și s-a urcat în mașină, asigurând portierele. Bărbatul le-a forțat și pentru că nu a putut intra peste ea în mașină, s-a urcat pe capotă şi a lovit parbrizul cu picioarele. A încercat să spargă geamurile laterale și a adresat femeii injurii şi ameninţări cu moartea.

Agresorul a fost arestat preventiv pentru hărţuire, ameninţare şi distrugere.

”La data de 12 martie 2024, polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București – Secția 17 Poliție au reținut un bărbat, în vârstă de 36 de ani, față de care sunt efectuate cercetări într-un dosar penal de hărțuire, amenințare și distrugere.

În fapt, la data de 11 martie 2024, în jurul orei 17.00, polițiști din cadrul Secției 17 Poliție au fost sesizați, prin apel 112, cu privire la faptul că, pe o stradă din Sectorul 5, o femeie este agresată de către un bărbat.

Citește și: Elevul care și-a bătut diriginta este liber și se poate întoarce la școală. Profesoara amenințată cu moartea este sub îngrijire medicală

Deplasându-se cu operativitate la fața locului, polițiștii au depistat un bărbat, în vârstă de 36 de ani, bănuit de comiterea faptei.

De asemenea, a fost identificată și persoana vătămată, o femeie, în vârstă de 50 de ani. Din cercetări, s-a stabilit că, în timp ce victima se deplasa către autoturismul parcat pe o stradă din sectorul menționat, din spatele mașinii a apărut bărbatul de 36 de ani (fostul concubin), moment în care aceasta a evitat contactul cu el și a urcat în autoturism, asigurând portierele.

Ulterior, bărbatul ar fi încercat să forțeze portierele, după care s-ar fi urcat pe capotă și ar fi lovit parbrizul cu picioarele. De asemenea, în timp ce bănuitul încerca să spargă geamurile laterale, i-ar fi adresat femeii injurii și amenințări cu moartea.

Citește și: VIDEO Tânără agresată sexual şi aruncată din autobuz în Piteşti. Poliţia cere ajutorul cetăţenilor pentru a identifica suspectul

Întrucât s-a constatat existența unui risc iminent, față de bărbat a fost emis un odin de protecție provizoriu pe o perioadă de 5 zile.

În baza probatoriului administrat, cel în cauză a fost reținut pentru 24 de ore. Ulterior, față de bărbat, magistrații au dispus măsura arestului preventiv, pentru 30 de zile.

Cercetările sunt continuate de către polițiști din cadrul Secției 17 Poliție, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 5, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de hărțuire în formă continuată, amenințare și distrugere”, a transmis Poliția Capitalei.

 

24 de mașini vandalizate pe o stradă din Arad

Polițiștii arădeni au fost sesizați miercuri dimineață despre faptul că, în noaptea de 12 spre 13 martie, persoane necunoscute ar fi distrus, prin tăiere, anvelopele a 24 de autoturisme, parcate pe strada Miron Costin, din Arad.

„A fost constituită echipa operativă, pentru efectuarea cercetării la fața locului și evaluarea prejudiciului”, transmite Inspectoratul de Poliție Județean Arad.

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Ce se întâmplă cu cei peste 2 milioane de dolari, banii strânși pentru Andreea Anița. Tânăra a pierdut lupta cu boala
Fanatik.ro
Pleci cu mașina electrică sau pe GPL în Grecia? Atenție, un detaliu esențial poate face diferența între vacanță fără griji și probleme neașteptate. Avertismentele specialiștilor
Capital.ro
Reguli la bloc. Cheltuielile care pot fi anulate. Asociația de proprietari le impune degeaba, vor fi lovite de nulitate
Playtech.ro
Un nou cutremur a avut loc în România. Unde s-a zguduit pământul iar
Adevarul
„Lucrurile stau considerabil mai rău decât în 1977" - Avertismentul dur al unui inginer constructor cu privire la infrastructura României
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Două mașini s-au izbit violent într-un cartier din Ploiești. O tânără de 19 ani și-a pierdut viața în ciuda eforturilor salvatorilor
iamsport.ro
Autoritățile cer arestarea fotbalistului ivorian care a lovit o pensionară pe trecere și a fugit! Cât ar putea sta după gratii
MediaFlux
Anunț oficial privind alocațiile, pensiile și indemnizațiile! Ce trebuie să știe românii
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj