Schimbare majoră decisă de Guvern, unde se va emite FACTURA ELECTRONICA

Guvernul României a adoptat în şedinţa de joi proiectul de Lege privind facturarea electronică în domeniul achiziţiilor publice, astfel că facturile electronice emise trebuie să utilizeze standardul european privind facturarea electronică – standard care defineşte elementele ce trebuie cuprinse obligatoriu într-o factură.
Romania TV
20 iun. 2019, 16:11
Schimbare majoră decisă de Guvern, unde se va emite FACTURA ELECTRONICA

Actul normativ iniţiat de Ministerul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale împreună cu Ministerul Finanţelor Publice transpune directiva europeană privind facturarea electronică în domeniul achiziţiilor publice şi are drept scop instituirea obligativităţii primirii şi prelucrării facturilor în format electronic conexe contractelor de achiziţii publice, de către autorităţile şi entităţile contractante.

„Prin acest act se urmăreşte eliminarea sau reducerea obstacolelor în calea comerţului intern/transfrontalier care decurg din coexistenţa diferitelor cerinţe juridice şi standarde tehnice referitoare la facturarea electronică, precum şi din lipsa interoperabilităţii”, arată un comunicat emis de Ministerul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale.

Prin actul normativ se vor transpune prevederile Directivei 2014/55/UE a Parlamentului European şi a Consiliului, din 16 aprilie 2014, privind facturarea electronică în domeniul achiziţiilor publice.

În prezent, există şi sunt utilizate diferite standarde globale, naţionale, regionale şi proprietare privind facturile electronice, dar niciunul dintre aceste standarde nu s-a impus, iar majoritatea nu sunt interoperabile.

Standardul European stabileşte şi detaliază elementele principale pe care ar trebui să le conţină întotdeauna o factură electronică, facilitând astfel trimiterea şi primirea de facturi electronice între sisteme bazate pe standarde tehnice diferite.

Legea se aplică în cazul facturilor electronice emise ca urmare a executării contractelor atribuite în temeiul legislaţiei privind achiziţiile publice, a căror valoare este egală sau mai mare decât pragurile prevăzute de lege şi faţă de care există obligaţia publicării unui anunţ de participare/concesionare şi/sau a unui anunţ.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Haziran, pusă la zid pentru că stă în chirie! Soția lui Luis Gabriel, replică acidă: „Când plătești câteva mii...”
Fanatik.ro
După Aymen Boutoutaou, FCSB mai pregătește un transfer de răsunet! Mihai Stoica: „E cel mai bun jucător care a venit în România!”
Capital.ro
Românii din această țară sunt direct vizați de aceste schimbări. În ce condiții vor putea ieși la pensie
Playtech.ro
Inflație sau devalorizare? Diferența pe care mulți români nu o înțeleg și cum îți afectează, de fapt, banii
Adevarul
Autostrada care va face uitată aglomerația de pe DN1 Sibiu - Brașov. Cum se lucrează pe șantierul A13 Sibiu - Făgăraș
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 34 de ani și-a pierdut viața după ce și-a abandonat soția pe marginea unui drum din Italia. În mașină se afla și fiul lor de 9 ani
iamsport.ro
Se apropie sfârșitul pentru CFR Cluj! Ce decizie au luat toți jucătorii din lot
MediaFlux
ANAF trimite românilor decizii de impunere pentru banii câștigați. E vizată perioada 2021 – 2024
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România