Schimbările anunțate de Ciolacu în magazinele din România. Mulți români se vor bucura

Premierul Marcel Ciolacu a anunțat o schimbare importantă pentru marile magazine din România, menită să sprijine producătorii autohtoni. În perioada următoare vor avea loc discuții cu lanțurile de supermarketuri pentru a facilita accesul acestora pe piață, oferind astfel o mai mare vizibilitate produselor românești.
Alina Costache
18 ian. 2025, 17:50
Schimbările anunțate de Ciolacu în magazinele din România. Mulți români se vor bucura

O schimbare majoră a fost anunțată de prim-ministrul României, Marcel Ciolacu, pentru toate marile magazine din România. Măsura vizează producătorii români. Ce se va întâmpla cu produsele țăranilor?

Marcel Ciolacu pune accent pe produsele românești

Șeful Executivului, Marcel Ciolacu, introduce schimbări importante în toate hypermarketurile şi supermarketurile din România. Măsurile îi vizează pe producătorii autohtoni.

Potrivit premierului român, în perioada următoare vor avea loc discuții cu marile lanțuri de magazine pentru ca producătorii români să aibă mult mai ușor acces în piață.

”Avem un deficit de aproximativ 3 miliarde de euro, cu alte cuvinte, România exportă foarte multă materie primă și importă foarte multe produce finite. Împreună cu secretarul de stat de la Ministerul Agriculturii vom face o analiză foarte extinsă pentru că trebuie să atacăm această problemă.

Mai există o problemă, accesul producătorilor români la marile lanțuri de magazine și domnul ministru va începe o discuție cu toți retailerii din România pe acest domeniu. Știm cu toții că mai avem o plafonare până pe 30 iunie. Trebuie să începem această discuție din timp, dar cu un mai mare acces al producătorilor români la marile lanțuri de magazine.

Unul dintre cele mai mare deficite este la carnea de porc, la carnea de pui suntem mari exportatori. O să continuăm această politică țintită, astfel încât să reducem deficitul comercial. Este o altă mare problemă pentru că se importă vrac și doar se ambalează în România, ceea ce este un mare dezavantaj pentru producătorii români”, a precizat Marcel Ciolacu.

Citește și Ciolacu anunță schimbări importante în sistemul de pensii din România. Devine interzis în toată țara

Totodată, prim-ministrul României a explicat că Guvernul exclude, odată pentru totdeauna, o creştere a TVA-ului, acesta precizând că vor veni în reforma fiscală cu alte măsuri, iar dacă vor fi modificări, vor vorbi ca şi aplicare prin anul 2026. Ciolacu a mai spus că a promis că anul acesta, sub nicio formă, nu se va umbla la cota unică.

”Nu mărim TVA-ul. De ce nu mărim TVA-ul? Reprezint un partid social-democrat. În primul rând, efortul ar fi mutat în mod egal la toţi românii, indiferent de venitori. Efort însemnând o scădere a puterii de cumpărare. Eu acest lucru nu-l fac şi mă bucur mult că şi domnul ministru spune acelaşi lucru”, a dat asigurări Ciolacu.

Vezi și Magazinul 100% românesc, cu prețuri mici, se bate cu giganții Lidl, Kaufland și Carrefour. Concurența tremură în fața lui, le-a furat din clienți

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ousmane Dembele, hat-trick în 25 de minute în Norvegia – Franța! Balonul de Aur a scris istorie la Campionatul Mondial
Capital.ro
Se renunță la ora de vară. Schimbarea care îi vizează pe toți locuitorii țării. Unde se aplică
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?