ŞCOLI ÎNCHISE. Copiii au pierdut în medie 74 de zile de şcoală

Organizaţia Salvaţi Copiii anunţă că s-au pierdut în medie 74 de zile de şcoală în lume, reprezentând o treime din anul şcolar 2020, din cauza pandemiei covid-19, care a adâncit inegalităţile în învăţământul la distanţă, din cauza conexiunii la Internet.
Alina Costache
02 mart. 2021, 15:29
ŞCOLI ÎNCHISE. Copiii au pierdut în medie 74 de zile de şcoală
ŞCOLI ÎNCHISE. covid-19

”La aproape un an de la declararea oficială a pandemiei la nivel mondial, sute de milioane de copii nu sunt, în continuare, şcolarizaţi”, trage un semna de alarmă în acest comunicat CEO-ul Save the Children Inger Ashing, care îndeamnă la transformarea întoarcerii acestora în clasă într-o prioritate.

În momentul vârfului pandemiei, 91% dintre elevii din lume nu erau şcolarizaţi. Închiderea şcolilor a adâncit prăpastia atât între ţările bogate şi sărace, cât şi în aceeaşi ţară, între familii bogate şi sărace, de la oraş sau din mediul rural, între copii refugiaţi sau nu, cu dizabilităţi sau fără, subliniază ONG-ul.

ŞCOLI ÎNCHISE. În Statele Unite, la începutul pandemiei covid-19, peste 15 milioane de elevi, de la grădiniţă şi până la liceu, nu dispuneau de o conexiune la Internet suficientă pentru a participa la învăţământul la distanţă.

Copiii din America Latină, Caraibe şi Asia de Sud au lipsit de la aproape de trei ori mai multe zile de şcoală decât copiii din Europa Occidentală – respectiv 110 zile fără educaţie la 38, precizează organizaţia de apărare a drepturilor copilului, care a analizat date din 194 de ţări şi din diverse regiuni. În afară de faptul că nu învaţă, minorii neşcolarizaţi sunt sunt mai expuşi riscului exploatării copiilor prin muncă, căsătoriei şi altor abuzuri, subliniază Save the Children.

Sorin Cîmpeanu a trimis Ministerului Sănătății propunerea ca elevii din anii terminali să poată să meargă la școală și în scenariul roșu
Cu trei luni înaintea summitului G7, prevăzut în iunie în Regatul Unit, Save the Children pledează ca ”liderii lumii să acorde prioritate întoarcerii copiilor la şcoală în cel mai sigur mod posibil, mai ales a fetelor”.

ONG-ul cere de asemenea guvernelor şi donatorilor să ajute Parteneriatul Mondial pentru Educaţie (GPE) să-şi atingă obiectivul de a strânge fonduri în valoare de cinci miliarde de dolari până în 2025.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mesajul emoționant transmis de mama Rebecăi, fetița din Bacău care și-a pierdut viața: „Îngerașul meu…”
Fanatik.ro
Unde s-au dus banii de la Agenția Națională pentru Sport! Raportul șoc al celor de la Curtea de Conturi a făcut prăpăd! Dreptul la replică al Federației Române de Taekwondo
Capital.ro
ANM schimbă prognoza: furtuni puternice după caniculă. Harta avertizărilor pentru următoarele trei zile
Playtech.ro
Locurile de muncă devin tot mai greu de găsit. Ce spun românii despre interviuri, concedieri și salarii: „Ce șanse mai avem?”
Adevarul
Inteligența artificială transformă departamentele de resurse umane. Milioane de locuri de muncă ar putea fi afectate
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un fotbalist de doar 15 ani a fost împușcat mortal chiar în timpul meciului
iamsport.ro
Zi decisivă pentru Rapid. Sunt șanse ca giuleștenii să facă transferul mult așteptat
MediaFlux
Horoscop 6 august. Ziua în care adevărul iese la suprafață. Zodiile care iau decizii importante și cele care primesc o surpriză neașteptată
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România