Şedinţă de Guvern, convocată de urgenţă după incendiul de la „Matei Balş”. Anunţul premierului Cîţu

Premierul Cîţu convoacă de urgenţă şedinţă de Guvern după incendiul de la Matei Balş. Şedinţa este programată să aibă loc după ce Klaus Iohannis va vizita unitatea medicală.
Razvan Mihalascu
29 ian. 2021, 09:58
Şedinţă de Guvern, convocată de urgenţă după incendiul de la

Şedinţă de Guvern, convocată de urgenţă după incendiul de la „Matei Balş”. Aceasta a fost anunţată să înceapă la ora 13:30 şi se va desfăşura în sistem online, după ce preşedintele Klaus Iohannis va veni în vizită la Spitalul Matei Balş.

Citeşte şi: Klaus Iohannis: Economia României depinde de succesul vaccinării

Şedinţă de Guvern după incendiul de la Matei Balş. Florin Cîţu, explicaţii despre tragedie

La ora 14 este o programată şi o declaraţie de presă.

Premierul Florin Cîţu a fost înştiinţat de autorităţi, la scurt timp după ce acest incendiu a fost semnalat. Şeful Executivului a fost în legătură cu echipa de coordonare care a intervenit pentru a lichida incendiul de la Institutul „Matei Balş”.

Citeşte şi: Anchetă de proporţii după incendiul de la Matei Balş. Dosar penal pentru ucidere din culpă, deschis de procurori

Un incendiu a izbucnit vineri dimineaţă la Institutul ”Matei Balş” din Capitală, unde sunt trataţi pacienţi cu COVID. Fostul manager al unităţii medicale, profesorul Adrian Streinu Cercel, spune că pacienţii erau în erau în stare medie spre severă din punct de vedere al gravităţii şi aveau nevoie de oxigen suplimentar.

Citeşte şi: Adrian Streinu Cercel, despre incendiul de la Matei Balș: „Toți pacienții erau conectați la oxigen”

Patru pacienţi au murit. Trei dintre aceştia au fost găsiţi decedaţi de echipele de intervenţie, iar o a patra persoană nu a răspuns manevrelor de resuscitare.

Citeşte şi: S-a aflat care ar putea fi o posibilă cauză a incendiului tragic de la Institutul Matei Balș

Patru saloane au ars, însă toată clădirea a fost afectată de fum, a afirmat ministrul de Interne Lucian Bode. Mai mulţi pacienţi sunt transferaţi la Spitalele Sf. Ioan şi Pantelimon şi la alte pavilioane ale unităţii medicale, conform News.ro.

Citeşte şi: Incendiul de la Matei Balş, în presa internaţională. Euronews: „Încă un spital în flăcări în România, după trei luni”

Secretarul de stat în MAI, Raed Arafat, a anunţat că incendiul de la Institutul „Matei Balş” a fost lichidat. Pentru moment, nu se cunoaşte cauza incendiului, iar la faţa locului se află specialişti ISU, dar şi poliţişti de la Serviciul Omoruri din Poliţia Capitalei.

Citeşte şi: Cine este managerul Institutului „Matei Balș”, unde patru pacienți au murit. L-a înlocuit pe Streinu Cercel

 

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Mihai Stoica, ultimatum pentru Daniel Bîrligea după un nou gest controversat: „Va sta în tribune până o să-i crească rădăcini! Te ia la mișto Mihăilă, nici atât nu realizezi?”. Update exclusiv
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Nicușor Dan are dosarul deja la Cotroceni: Am strâns mult, nu e biografie de om normal
Playtech.ro
Cine poate contesta certificatul de moștenitor. Cum se procedează
Adevarul
De la cioban la milionar: ascensiunea impresionantă a afaceristului acuzat că ducea mita cu elicopterul
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl Sarei aduce noi acuzații clinicii dentare: „Au chemat-o să o omoare. Au vrut să șteargă toate înregistrările”
iamsport.ro
Candidatul la Primăria București și Marian Ceaușescu, la un pas de bătaie în fața Biroului Electoral Municipal: ”Bâlbâitule, nu mai jigni lumea” / ”Securistule! Nu ți-e rușine?”
MediaFlux
Se fac angajări! Salariile trec de 4.000 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume