Şeful Poliţiei Române, despre testele cu poligraful la IPJ Buzău: S-au făcut verificări, între timp s-a constituit dosar penal

Şeful Poliţiei Române Cătălin Ioniţă a spus sâmbătă, despre verificările făcute la Inspectoratul de Poliţie Judeţean Buzău în legătură cu testele cu poligraful, că între timp a fost constituit un dosar penal şi că "tot materialul" va fi trimis Parchetului General. La sfârşitul lunii trecute, IGPR a început verificări la IPJ Buzău, după ce deputatul PSD Andreea Cosma şi fratele acesteia au reclamat că testele cu poligraful făcute acolo ar fi fost falsificate.
Romania TV
28 apr. 2018, 12:43
Şeful Poliţiei Române, despre testele cu poligraful la IPJ Buzău: S-au făcut verificări, între timp s-a constituit dosar penal

„Între timp, s-a constituit dosar penal. Imediat ce am aflat, am dispus controlul la Inspectoratul de Poliţie Judeţean, cu prezenţa IGPR. Tot materialul va fi trimis Parchetului General”, a declarat Cătălin Ioniţă.

Şeful Poliţiei Române se află la Mamaia, alături de ministrul Afacerilor Interne Carmen Dan, unde au mers să inspecteze stadiul pregătirilor pentru minivacanţa de 1 Mai.

Poliţia Română anunţa la sfârşitul lunii trecute că s-a constituit o echipă de control pentru a face verificări la IPJ Buzău, după ce deputatul PSD Andreea Cosma şi fratele acesteia au a reclamat că testele cu poligraful făcute acolo ar fi fost falsificate. Inspectorul şef al IPJ Buzău Virgil Pantazi spunea atunci, referindu-se la afirmaţiile făcute de deputatul PSD Andreea Cosma şi de fratele acesteia conform cărora martori falşi erau trimişi de la DNA Ploieşti pentru a fi testaţi cu poligraful la Buzău, că există practica de a se face astfel de teste în alt judeţ şi că nu au existat contestaţii vizând activitatea psihologului care operează poligraful de la Buzău.

Ministrul Afacerilor Interne Carmen Dan spunea şi ea că vor fi făcute verificări la Inspectoratul de Poliţie Judeţean Buzău.

„Conducerea Poliţiei Române a dispus constituirea unei echipe de control, pentru verificarea aspectelor în cauză, semnalate la nivelul IPJ Buzău. Activitatea de verificare se efectuează sub coordonarea specialiştilor Direcţiei Control Intern şi a Institutului Naţional de Criminalistică din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române”, anunţă luni IGPR.

Potrivit instituţiei, la IPJ Buzău, în perioada 2014-2017 au fost făcute 91 de testări cu aparatul poligraf, niciun rezultat nefiind contestat.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Încă o plecare la Universitatea Craiova! Conducerea caută deja înlocuitor. Exclusiv
Capital.ro
Amenzi de până la 1.500 de lei pentru șoferi. O primărie introduce reguli noi pentru parcări. Vor fi obligați să mute mașina
Playtech.ro
Cea mai scumpă legumă din lume crește pe gardurile din România, dar aproape nimeni nu o culege. „Aurul alb” valorează și 1.000 de euro kilogramul
Adevarul
De ce evită tot mai mulți români să vorbească cu vecinii și cum a dispărut ideea de comunitate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ionuț, un tânăr de 22 de ani din Prahova, este căutat de polițiști după ce a plecat de acasă și nu s-a mai întors
iamsport.ro
O veste bună și una foarte proastă pentru suporterii Stelei
MediaFlux
SUA retrag avioane, distrugătoare și submarine din NATO. Motivul, reducerea prezenței militare americane în Europa
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți