Şi cu maşinile vopsite, şi cu banii luaţi! Şoferii care au parcat sub podul de la Otopeni, amendaţi

Şoferii care au avut ghinionul să parcheze sub podul Otopeni chiar în ziua în care muncitorii au vopsit balustrada au avut parte de două surprize neplăcute. Pe lângă faptul că s-au trezit cu maşinile stropite cu vopsea roşie, aceştia au fost şi amendaţi pentru că au parcat neregulamentar.
Filip Stan
23 mai 2022, 09:16
Şi cu maşinile vopsite, şi cu banii luaţi! Şoferii care au parcat sub podul de la Otopeni, amendaţi
Şoferii care au parcat sub podul de la Otopeni, amendaţi

Şoferii cu maşinile vopsite sub podul Otopeni, amendaţi pentru parcare neregulamentară. Aceştia s-au trezit şi cu maşinile vopsite şi cu banii luaţi.

Şoferii cu maşinile vopsite sub podul Otopeni, amendaţi pentru parcare neregulamentară

Dorel loveşte din nou. Maşini stropite cu vopsea roşie în timpul unor lucrări la podul Otopeni

Câţiva muncitori de la Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri, care făceau lucrări de reabilitare la podul de la Otopeni, au vopsit, din neatenţie şi maşinile care se aflau sub pod.

„Sunt convins că nu şi-au dat seama în niciun moment pentru că păreau complet absorbiţi de ceea ce fac. În ciuda faptului că era destul de evident, adică maşinile deja claxonau. Vopseaua căzuse pe borduri, pe maşinile de sub pod, dar mai ales pe maşinile din trafic”, spune un şofer care a asistat la întreaga scenă.

Mai mult, muncitorii au reuşit să vopsească inclusiv o pisică moartă de pe marginea drumului.

„Oameni nepricepuţi sunt peste tot. De data asta avem de-a face cu o firmă privată care este angajată printr-un contract cadru să facă reparaţii curente la poduri şi pasaje. Acum, din punctul meu de vedere, ar fi bine să îşi deschidă şi un service auto”, a declarat Alin Şerbănescu, purtător de cuvânt CNAIR, potrivit observatornews.ro.

Mai mult, pe lângă faptul că le-au fost vopsite maşinile, şoferii ghinioşti au fost şi amendaţi pentru că au parcat neregulamentar. Cu toate acestea, oamenii au toate şansele să fie despăgubiţi pentru că le-au fost vopsite autoturismele.

„Obligaţia de despăgubire a celui ce a creat paguba este prezentă în continuare”, a precizat un avocat.

Firma care se ocupă de reabilitarea podului Otopeni este firma Construcții Generale Oltenia, angajată de Direcția Regională de Drumuri și Poduri București. Compania a fost înființată în 2016, iar în 2020 a înregistrat un profit de aproape 5 milioane de lei.

Citeşte şi Maşină vandalizată după ce şoferul a blocat accesul într-o curte. Mesajul scris pe capota autoturismului cu vopsea neagră

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Donald Trump a interzis fanilor din încă două țări să intre în SUA pe durata Cupei Mondiale 2026. Ce alte națiuni au ajuns pe lista roșie
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
Cât costă carnea de porc de Crăciun cu o săptămână înainte de sărbători. Prețuri în piețe, supermarketuri și la poarta fermei
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Avertismentul economiștilor: România se îndreaptă spre o criză economică și socială uriașă
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”