SIMONA HALEP-CAROLINE GARCIA LIVE VIDEO DIGI SPORT 6-4, 2-6, 6-1

SIMONA HALEP-CAROLINE GARCIA LIVE VIDEO DIGI SPORT. Simona Halep a învins-o cu 6-4, 2-6, 6-1 pe Caroline Garcia, marţi dimineaţa, şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei, unde o va întâlni pe jucătoarea cehă Karolina Pliskova.

12 ian. 2016, 07:21

Desfăşurarea meciului:

Game 25 Simona Halep câştigă cinci game-uri la rând şi încheie meciul într-o oră şi 55 de minute, scor 6-4, 2-6, 6-1.

Game 21 Simona face primul break al game-ului trei şi conduce cu 2-1.

Game 18 Setul doi a durat doar 34 de minute şi a fost câştigat de Garcia, scor 6-2.

Game 16 Caroline Garcia sparge gheaţa în setul secund şi face break-ul, la 15. Franţuoaica are acum 4-2.

Game 15 Niciun break în primele cinci game-uri ale setului secund. Scorul este 3-2 pentru Garcia, la 21 de minute de la startul game-ului.

Game 10 Simona Halep îşi face serviciul, la 30, şi încheie primul set în 44 de minute, scor 6-4.

Game 9 Cele două judecătoare continuă să meargă cap la cap, 5-4 pentru Halep.

Game 7 Fiecare jucătoare îşi face serviciul, dar Halep are un break avans, 4-3.

Game 5 Simona îşi face serviciul, iar apoi câştigă primul break al meciului, la 0, trecând pentru prima oară în avantaj, scor 3-2.

Game 3 Garcia îşi câştigă serviciul la 30 şi are 2-1.

Game 2 Simona îşi câştigă serviciul la mare luptă, după mai bine de cinci minute jucate în geme-ul doi, 1-1.

Game 1 Garcia îşi câştigă serviciul la 30 şi conduce cu 1-0.

Caoline Garcia a învins-o în primul tur pe conaţionala ei, Kristina Mladenovic, în două seturi, 7-6(4), 6-4, după o oră şi 36 de minute. Dacă se va califica în turul următor, Simona Halep o va întâlni pe sportiva din Cehia, Karolina Pliskova.

SIMONA HALEP-CAROLINE GARCIA LIVE VIDEO DIGI SPORT. „Mă simt mult mai bine decât eram la Brisbane. O problemă la tendonul lui Ahile este dificil de tratat, dar mă antrenez de câteva zile, am făcut aproape antrenamente complete şi mă simt pregătită. Nu mai am dureri, dar vreau să văd cum va fi la un meci oficial.

Nu s-a pus problema unei operaţii, este doar o inflamaţie. Ştiu că meciul cu Garcia va fi dificil, dar vreau foarte mult să am câteva meciuri jucate înainte de Melbourne. Pentru mine fiecare turneu este important. Voi face tot ce voi putea la acest turneu, iar apoi mă voi gândi la Melbourne„, a spus Simona Halep.