Simona Halep, moment de sinceritate: „Nu e nici o şansă pentru mine să fac asta. Nu prea înţeleg cum stă treaba”

Simona Halep a acordat un interviu postului britanic BBC, la aproape un an după ce s-a încoronat campioană la Wimbledon, învingând-o în finala de la All England Club pe Serena Williams.
Romania TV
08 iul. 2020, 07:06
Simona Halep, moment de sinceritate:

Sportiva din Constanţa a vorbit şi despre perioada de carantină şi a dezvăluit că este cea mai lungă pauză pe care a făcut-o în carieră.

Întrebată dacă a învăţat să gătească în perioada în care a stat departe de terenul de tenis, Simona Halep a stârnit hohote de râs.

„Am stat două luni! Cea mai lungă pauză din viaţa mea. Nu există nicio șansă pentru mine să să gătesc. Nicio șansă, trebuie să recunosc, e destul de greu şi nu prea înțeleg cum stă treabă, dar am încredere că voi învăța până la urmă.

Am făcut alte lucruri în această perioadă de pauză, am ascultat mai multă muzică, am citit câteva cărţi, am stat pe internet mai mult, lucruri normale.”, a declarat Simona Halep.

Citeşte şi: Fotbalist lovit de fulger în timpul antrenamentului. Este la spital în comă indusă VIDEO

Simona Halep a declarat, pentru BBC, că anul trecut a fost foarte emoţionată la petrecerea de după turneul de la Wimbledon, pe care l-a câştigat, ea precizând că nu a dansat, deoarece s-a temut că o să cadă.

“A fost un vis, cu atât mai mult pentru părinţii mei. Orice sportiv visează să câştige Wimbledon-ul, dar eu n-am avut curajul să cred că voi ajunge acolo într-o bună zi. A fost ceva uriaş. Gala a fost extraordinară, ceva special. Dar nu am dansat. Eram foarte stresată şi am întrebat dacă trebuie să dansez. Mi-au spus că depinde de mine. Am spus: ‘Nu, mulţumesc’. Nu am vrut să cad. Acum sunt campioană la Wimbledon doi ani, ador asta. Mă mai bucur un an de asta. Şi am primit prosoape, o şapcă şi un tricou de la Wimbledon, aşa că m-au făcut să mă simt ca şi cum aş juca în acest an”, a afirmat Halep, potrivit bbc.com.

Ea s-a declarat “un pic îngrijorată” de perspectiva participării la US Open în acest an şi a precizat că încă nu ştie ce va face: “Va fi puţin dificil, depinde de restricţii. Nu am idee în acest moment, pentru că nimeni nu ştie ce se va întâmpla după această luni. Voi aştepta să văd ce se va decide, să văd ce fac ceilalţi jucători”.

Halep a menţionat că speră să participe la primul turneu WTA organizat după pauza cauzată de pandemie, Palermo Open, deoarece are nevoie să joace meciuri.

“A fost cea mai lungă pauză din viaţa mea. Am făcut lucruri normale, nimic special. Am vrut să mă relaxez, după anii mulţi la vârf presiunea era mare. Acum mi-e ‘foame’ din nou, vreau să călătoresc şi să joc tenis. Această perioadă m-a ajutat să cred că mai am câţiva ani de carieră”, a adăugat sportiva.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Ce s-a întâmplat cu actorul care l-a interpretat pe Iisus. Blestemul neștiut al acestui rol
Fanatik.ro
Atacul hackerilor ruși de la GRU, oprit de SRI și FBI. Ce informații au furat din România. „Instituțiile militare sunt securizate, dar factorul uman rămâne o problemă”
Capital.ro
Condițiile pentru ieftinirea motorinei. Bogdan Ivan: Statul ar putea reduce iar acciza, dacă prețurile cresc
Playtech.ro
Prețul mielului în Piața Obor 2026. Cât trebuie să scoți din buzunar pentru masa de Paște
Adevarul
Singurul an în care nu s-a aprins Lumina Sfântă de la Ierusalim
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Joia Mare, zi importantă pentru creștini. Ce este interzis astăzi? În biserici se citesc cele 12 Evanghelii
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj