Simona Halep ratează calificarea în finala turneului WTA de la Stuttgart

Simona Halep a ratat calificarea în finala turneului WTA 500 de la Stuttgart, după ce a fost învinsă sâmbătă seara de belarusa Arina Sabalenka.
Filip Stan
24 apr. 2021, 22:55
Simona Halep ratează calificarea în finala turneului WTA de la Stuttgart

Meciul Simona Halep – Arina Sabalenka s-a terminat la scorul 6-3, 6-2. Jucătoarea română de tenis a ratat astfel accederea în finala turnelui WTA 500 de la Stuttgart, dotat cu premii totale de 565.530 de dolari.

Simona Halep, numărul 3 mondial, a fost învinsă, după un meci de doar 66 de minute în faţa sportivei din Belarus. A fost a treia semifinală a Simonei la Stuttgart după cele din 2015 şi 2017, conform Agerpres.

Arina Sabalenka (22 ani), numărul 7 mondial, a fost sâmbătă o combinaţie letală de forţă şi viteză, căreia Simona Halep nu a reuşit să îi facă faţă. Românca nu a mai avut nici evoluţiile bune de până acum la serviciu, astfel că a fost depăşită de o adversară agresivă în toate momentele jocului.

Citeşte şi: Cât costă o noapte de cazare în apartamentele Simonei Halep din Mamaia. Puţini români şi-ar permite asta!

Simona Halep ratează calificarea în finala turneului WTA de la Stuttgart. Cu câţi bani va pleca din Germania

După două ghemuri de serviciu, Sabalenka s-a desprins la 4-1, în urma unui break, iar diferenţa a fost suficientă pentru a se impune în primul set cu 6-3.

La 3-1, Halep a ratat trei mingi consecutive de break, singurele pe care le-a avut în acest meci.

În actul secund, Sabalenka a condus cu 2-0, 3-1 şi 4-2, apoi a reuşit un nou break, încheind cu un ghem alb (6-2).

Sabalenka a încheiat cu 4 aşi şi o dublă greşeală, Halep având 3 aşi şi 5 duble greşeli. Procentajele la serviciu au fost net în favoarea belarusei, 73%-56% la primul, 81%-45%. Evident, Sabalenka a fost net mai bună la winners, 28-12, având şi mai multe erori neforţate, 21-17.

Citeşte şi: Sorana Cîrstea, victorie la Istanbul. S-a calificat în finală. „Sunt condiții dificile, este foarte frig”

Halep continuă să condusă în meciurile directe cu Sabalenka, scor 3-2. Belarusa s-a impus în 2020, în sferturi la Adelaide, cu 6-4, 6-2, iar Halep a câştigat în 2018, în sferturi la Shenzhen, cu 6-2, 6-2, în semifinale la Cincinnati în acelaşi an, cu 6-3, 6-4, şi anul trecut în sferturi la Dubai, cu 3-6, 6-2, 6-2.

Cu toate acestea, Simona Halep va primi pentru participare un cec de 26.130 de euro şi 185 de puncte WTA.

Citeşte şi: Simona Halep, achiziţie de lux lângă Bucureşti. Investiţie de 5 milioane de euro

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Gigi Becali a făcut planul pentru 2026: „Trei cupe de câștigat”. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în muzica populară. Ne-a părăsit un mare artist: A inspirat generații la rând
Playtech.ro
Cresc amenzile de circulaţie în 2026! La cât ajunge punctul, şoferii trebuie să fie mai prudenţi în trafic
Adevarul
Adevăratul An Nou românesc: sacrificii, pluguri, zei. Revelionul băgat de comuniști în casele românilor
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
'Ion Țiriac, un nume mai puțin cunoscut'. Ce au descoperit nord-irlandezii despre miliardarul român
MediaFlux
Noi creșteri de prețuri în 2026! Se majorează, de la 1 ianuarie, accizele la bere, vin, alcool şi combustibili
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend