Sindicatele din administraţie ameninţă cu GREVA GENERALĂ. Avertisment fără precedent la adresa Guvernului

Sindicatele din administraţie ameninţă cu greva generală, dacă tehnocraţii nu adoptă ordonanţa privind salariile bugetarilor. Executivul nu s-a înţeles cu cei din educaţie, astfel că nu poate să aprobe proiectul, în condiţiile în care este şi o limită de timp pentru adoptare, care e pe punctul de a expira.
Romania TV
27 mai 2016, 09:28
Sindicatele din administraţie ameninţă cu GREVA GENERALĂ. Avertisment fără precedent la adresa Guvernului

Guvernul spune că nu poate adopta încă Ordonanţa privind modificarea Legii salarizării în lipsa unui acord cu cei din Educaţie, care nu sunt mulţumiţi de propunerile Executivului. Între timp, însă, personalul din Administraţie solicită implementarea de urgenţă a actului normativ, în caz contrar ameninţând cu proteste şi cu greva generală.

Reprezentanţii funcţionarilor publici spun că atitudinea Guvernului arată incapacitatea acestuia de a rezolva inechităţile din sistemul bugetar, potrivit România TV.

„La Ministerul Muncii, aceste discuții (cu sindicatele din Educație — n.r.) continuă, au fost discuții în cursul acestei săptămâni. Ordonanța este în stadiul spre finalizare. Așteptăm clarificarea tuturor detaliilor și eventuale noi negocieri cu partenerii sindicali din Educație. Acolo este singurul semn de întrebare pe care îl mai avem în legătură cu ordonanța care privește creșterile de salarii. (…) Încercăm să avem înțelegerea și disponibilitatea lor de a privi întregul proces în ansamblu și nu doar punctual, pe chestiunea legată de Educație. Încercăm în continuare să o adoptăm marți. Dacă nu, în săptămâna imediat următoare”, a spus Suciu, într-un briefing de presă la Guvern.

El a precizat că Executivul nu are foarte mult timp la dispoziție pentru adoptarea legii, motiv pentru care, „cu siguranță, ea va fi aprobată într-un termen foarte scurt”.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
„E ca cerul lui Bacovia!”. Mihai Stoica a anunțat ce șanse are Bîrligea să joace în derby-ul FCSB – Rapid. Exclusiv
Capital.ro
S-a stins o mare voce a României. Lumea muzicii e în doliu: O voce sensibilă, puternică și un muzician desăvârșit
Playtech.ro
Explozie de cazuri de gripă în România. Un nou virus gripal se răspândește rapid, peste 3.000 de îmbolnăviri într-o săptămână
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi întreruperi ale curentului electric în București, Ilfov și Giurgiu. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Mesaj exploziv din partea fostului antrenor al Craiovei: ”Mirel a plecat plângând, i s-a luat șansa la titlu și a fost lucrat fără să poată spune adevărul. Slugoii și maimuțoii din jurul lui Mike au jubilat că au scăpat de el”
MediaFlux
Bacterii ascunse în paturile noastre. Cum menținem curățenia lenjeriei de pat
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online