Sindicatele din sănătate: Legea carantinei şi izolării încalcă drepturile personalului medical

Legea carantinei şi izolării încalcă drepturile personalului medical şi auxiliar din sistemul sanitar public de stat şi cel de asistenţă socială, în condiţiile în care permite detaşarea personalului medical şi auxiliar fără acordul acestuia, consideră Federaţia sindicatelor din sănătate Sanitas. 
Romania TV
11 iul. 2020, 18:42
Sindicatele din sănătate: Legea carantinei şi izolării încalcă drepturile personalului medical

Potrivit sursei citate, guvernanţii şi parlamentarii români au încărcat cu responsabilităţi salariaţii din sistemul sanitar.

„Federaţia Sanitas a urmărit cu interes şi stupoare, în ultimele 3 zile, traseul Legii privind instituirea unor măsuri în domeniul sănătăţii publice în situaţii de risc epidemiologic şi biologic! Interesul nostru este relativ, în principal, la următoarele aspecte, devenite deosebit de grave pe parcursul ultimelor 4 luni: Încălcarea în continuare a drepturilor personalului medical şi auxiliar din sistemul sanitar public de stat şi cel de asistenţă socială (vezi art. 15, alin. 3 – care permite detaşarea personalului medical şi auxiliar fără acordul acestuia); Supraîncărcarea cu obligaţii aproape anti-sociale a medicilor (vezi art. 6, alin. 2 şi 3, art. 7, alin. 8 şi 9) care vor fi responsabili de trimiterea în izolare/carantină a persoanelor suspecte! Încălcarea/limitarea în continuare a unor drepturi cetăţeneşti!”, se spune într-o postare pe Facebook a organizaţiei.

Citeşte şi: PSD, despre amânarea votului în Senat: Un proiect de lege de o asemenea importanţă nu poate fi expediat fără o dezbatere serioasă

„Studiind modificările proiectului de lege, pe traseul legislativ, am constatat că atât guvernanţii cât şi parlamentarii români, indiferent de culoarea politică, au pus mână de la mână şi au încărcat fără discernământ desaga şi aşa plină de responsabilităţi a salariaţilor din sistemul sanitar! Şi dacă nu le-a fost suficient să fie numiţi torţionari, de acum vor putea fi numiţi şi distrugători de familii, de bunuri, din moment ce medicii vor fi obligaţi să decidă asupra libertăţii populaţiei, a confiscării/distrugerii bunurilor celor suspecţi şi, apoteotic, asupra trimiterii minorilor în grija asistenţei sociale!”, se menţionează în postarea pe Facebook.

Conform Federaţiei Sanitas, salariaţii din sănătate, se găsesc într-o „ipostază absolut halucinantă: sunt sclavi din punct de vedere al drepturilor/relaţiilor de muncă şi inchizitori din punct de vedere al obligaţiilor la locul de muncă!”

Citeşte şi: Ludovic Orban, revoltat de amânarea votului pe legea carantinei şi izolării: Epidemia afectează vieţile oamenilor

„Şi toate acestea în condiţiile în care acelaşi personal medical este deja epuizat psihic şi fizic, iar legiuitorii nu dau niciun semn că s-ar gândi la posibilitatea de a adapta un program redus de muncă pentru cei ce tratează COVID-19 de mai bine de 4 luni, un nou normativ de personal sau posibilităţi de recuperare a capacităţii de muncă pentru soldaţii în alb aflaţi în linia întâi! Solicităm Senatului României să analizeze cu atenţie acest proiect de act normativ şi să corecteze toate anomaliile pe care este pe cale să le legifereze, înainte ca personalul din spitalele publice de stat, contaminat în număr nepermis de mare cu noul virus, epuizat şi supraîncărcat de responsabilităţi să capituleze!”, mai spune Federaţia Sanitas.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Gigi Becali, anunț crucial despre Florin Tănase: „Poate aduc unul de cinci ori mai bun!”
Capital.ro
BNR avertizează asupra riscurilor pentru economia României. Valentin Lazea: Dacă ar exista voință politică am avea venituri
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
Nu îl iartă pe Gică Hagi: ”Nu am cum! E zero”
MediaFlux
Se schimbă banii în țara noastră. BNR anunță românii cum deosebesc bancnotele noi de cele vechi
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?