ŞOC în tenis. Maria Şarapova, depistată POZITIV la un control antidoping. Primele declaraţii VIDEO

Maria Şarapova, una dintre cele mai importante rivale ale Simonei Halep în clasamentul WTA, a fost depistată pozitiv la un control antidoping. Jucătoarea rusă de tenis, fostă număr unu mondial, a organizat o conferinţă de presă în cadrul căreia a explicat că nu a intenţionat niciodată să trişeze şi că a ajuns "dopată" din cauza unui medicament care conţine o substanţă ce a fost inclusă pe lista celor interzise abia de la 1 ianuarie 2016.
Romania TV
07 mart. 2016, 20:19
ŞOC în tenis. Maria Şarapova, depistată POZITIV la un control antidoping. Primele declaraţii VIDEO

Maria Șarapova, în vârstă de 28 de ani, a convocat o conferinţă de presă imediat ce a aflat că a fost depistată pozitiv şi a ţinut să subinieze că nu a trişat niciodată ca sportivă. Jucătoarea rusă a subliniat că a fost picat testul antidoping la Australian Open, fiind înştiinţată despre acest lucru de ITF printr-o scrisoare.

„Am primit un medicament de la doctor, care timp de 10 ani nu a fost interzis. Medicamentul îl iau din 2006 și se numește Mildronate, dar am aflat că are o substanță numită Mildonium care este interzisă de la 1 ianuarie 2016. Eu nu știam asta și am luat medicamentul din cauza problemelor medicale pe care le aveam. Îmi asum această greșeală și știu că vor urma consecințe. Nu vreau să îmi termin cariera așa și sper să mai primesc o șansă. Este corpul meu și este doar vina mea”, a spus Maria Şarapova.

„Nu pot da vina pe nimeni, indiferent cu cine lucrez. La urma urmei, totul tine de tine!”, a completat jucătoarea rusă.

„Nu stiu cand voi reveni. Prima data am luat acest medicament in 2006. Eram bolnava foarte des, aveam o deficienta de magneziu, aveam un istoric in familie cu mai multe cazuri de diabet”, a mai explicat Şarapova

Maria Șarapova are în palmares 5 turnee Grand Slam, 35 de titluri WTA la simplu și 601 victorii. Ultima competiție câștigată de Șarapova a fost în 2015, la Roma.

La 17 ani, rusoaica o învingea pe Serena Williams și câștiga turneul de la Wimbledon, în 2004. În decembrie 2005, Șarapova devenea pentru prima dată lider al clasamentului WTA.

În acest sezon, Șarapova nu a mai jucat niciun meci de la „sferturile” turneului de la Australian Open, acuzând o problemă la antrebrațul stâng.

ITF nu a anunţat, încă, vreo sancţiune în cazul dopajului Mariei Şarapova.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Ceremonia de deschidere JO 2026. Flacăra olimpică, aprinsă la Cortina. Jocurile Olimpice sunt oficial deschise
Capital.ro
Statul poate lua terenul de la proprietari. Limitele clare impuse de lege. Se achită obligatoriu despăgubiri
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Bölöni l-a sunat pe Banciu pentru prima dată după controversa cu Dobrin și Balaci! Replica cu care l-a lăsat fără cuvinte: ”Probabil și-a umplut frigiderul”
MediaFlux
Test nuclear secret efectuat de China. SUA acuză camuflarea exploziilor nucleare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil