Şoferul care a provocat un accident mortal în Constanţa, reţinut pentru 24 de ore

Şoferul în vârstă de 22 de ani, care a provocat un accident rutier în judeţul Constanţa, în urma căruia doi tineri şi-au pierdut viaţa, a fost reţinut pentru 24 de ore şi dus în arestul Poliţiei. El va fi prezentat instanţei luni cu propunere de arestare preventivă.
Romania TV
20 ian. 2019, 16:31
Şoferul care a provocat un accident mortal în Constanţa, reţinut pentru 24 de ore

Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Constanţa, bărbatul de 22 de ani, care duminică dimineaţă a provocat accidentul rutier în urma căruia doi tineri de 18 ani şi-au pierdut viaţa a fost reţinut pentru 24 de ore pentru comiterea infraţiunilor de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă şi conducere sub influenţa băuturilor alcoolice.

El va fi prezentat luni instanţei cu propunere de arestare preventivă.

Duminică dimineaţa, bărbatul conducea un autoturism pe DN 22, dinspre Tulcea către Constanţa. La un moment dat, între localităţile Cogealac şi Taşaul, din cauza neadaptarii vitezei la configuraţia drumului, curbă la dreapta, şoferul a pătruns pe contrasens şi a intrat în coliziune cu un alt autoturism.

În urma impactului au murit şoferul şi pasagerul din al doilea autoturism, ambii în vârstă de 18 ani, fiind răniţi şoferul din primul autoturism, de 22 de ani şi pasagerul din dreapta din a doua maşină, în vârstă de 18 ani. Poliţiştii au stabilit că şoferul care a pătruns pe contrasens se afla sub influenţa băuturilor alcoolice, având o alcoolemie de 0,61 mg/l alcool pur în aerul expirat. Cei doi tineri care au murit erau din judeţul Tulcea, la fel şi adolescentul rănit, iar şoferul de 22 de ani este din judeţul Constanţa.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Tajine de pui cu lămâie şi măsline. Rețeta lui Chef Horia Manea de la Meniu de vedetă
Fanatik.ro
Contre în direct între Mihai Stoica și Victor Angelescu: „Radu Petrescu e cu CFR, nu cu FCSB! / O iei pe coclauri!”. Video
Capital.ro
Regulă la bloc pentru proprietari. Costurile sunt obligatorii. Se achită indiferent de numărul locuitorilor
Playtech.ro
Temperaturi neobișnuite în România după ninsori și frig. Cum va fi vremea până la 1 martie
Adevarul
Noua ordine europeană dă frisoane la Paris și Londra. „Istoria are experiențele a două războaie mondiale devastatoare”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De ce nu este bine să te speli pe cap în MARȚEA ALBĂ. Tradiții și superstiții în Săptămâna Albă 2026
iamsport.ro
Ce s-a ales de cunoscutul milionar român care și-a amenițat angajatul că ”îl bate și îl duce în pădure”. A avut probleme cu legea: ”E un om normal acum”
MediaFlux
Se anunță reguli noi la RCA! Asigurare de trei ori mai scumpă pentru anumiți șoferi
stirilekanald.ro
VIDEO Român arestat în Italia după ce a încercat să răpească o fetiță de un an și jumătate! Micuța a fost grav rănită
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat