SONDAJ: Instituţiile în care românii au cea mai mare încredere. Cine conduce în top

Românii au cea mai mare încredere în Armată, Biserică, Primărie şi ONU. Primăria este instituţia politică în care românii au cea mai mare încredere, în timp ce Armata ocupă primul loc în ceea ce priveşte instituţiile executive, potrivit unui sondaj realizat de INSCOP Research. 
Romania TV
09 apr. 2013, 08:06
SONDAJ: Instituţiile în care românii au cea mai mare încredere. Cine conduce în top

Potrivit sondajului, topul încrederii în instituţiile politice este condus de Primărie, cu 43,1% (încredere multă şi foarte multă), urmată de Guvern cu 40,1% şi de Consiliul Judeţean cu 34,5%. O proporţie de 31,9% dintre români spun că au încredere în Curtea Constituţională, 31,1% în Parlament, iar 27,6% în Preşedinţie. Pe ultima poziţie se află partidele politice, cu 18,5%, potrivit Agerpres. 

Dintre instituţiile executive, Armata se bucură de cea mai ridicată cotă de încredere, cu 64,3%. Pe locul doi este situată Banca Naţională a României cu 50,3% (încredere multă şi foarte multă), urmatp de Poliţie cu 48,3%, SRI- 47% şi DNA cu 44,2%.

Referitor la instituţiile sociale şi sau private, Biserica se află pe primul loc, cu 69,1% (încredere multp li foarte multă). Aceasta este urmată de către universităţi cu 49%, presă cu 41,9% încredere, organizaţiile societăţii civile- 38,4%, pe ultima poziţie aflându-se băncile- 19,4%.

Potrivit sondajului, 41,9% dintre corespondeţi susţin că au încredere multă şi foarte multă în Paerlamentul european, iar 40,9% în Banca Mondială. Clasamentul este încheiat de FMI care obţine 27,7%.

Sondajul a fost realizat de INSCOP Research la comanda cotidianului Adevărul în perioada 19-27 martie 2013. La sondaj au participat 1.082 persoane şi este reprezentativ pentru populaţia României de 18 ani şi peste 18 ani, cu o eroare admisă de ± 3% şi un grad de încredere de 95%.

Eşantionul folosit a fost cel de tip multi-stratificat, probabilistic, metoda folosită a fost cea a sondajului de opinie pe baza unui chestionar aplicat de operatorii de interviu la domiciliul respondenţilor. 

Citeste şi Sondaj în România: Femeile au încredere în biserică, bărbaţii în Armată

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Imagini de la priveghiul Victoriei, tânăra de 22 de ani găsită moartă în Mușătești. Mama ei este devastată de durere
Fanatik.ro
Dumitru Dragomir, reacție dură după eliminarea dramatică a Universității Craiova: „Avem cel mai slab fotbal din istoria României!”
Capital.ro
Ce se întâmplă când ești oprit de Poliție pe stradă. Regula pe care trebuie să o știe orice cetățean
Playtech.ro
Magazinul îți oferă voucher în loc să-ți dea banii înapoi. Ești obligat să accepți?
Adevarul
Rețeaua de la Viena. Legăturile însărcinatei de afaceri a României cu cercurile din jurul lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Destin frânt la doar 22 de ani! Cazimir Ionescu, prima reacție după ce fiica sa a fost găsită moartă: „Era în depresie”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie și-a pierdut viața în Onești, în urma unui impact violent între trei mașini. Mai multe persoane au rămas încarcerate
iamsport.ro
Legenda tenisului francez i-a amenințat pe Țiriac și Năstase: ”S-a supărat”
MediaFlux
Șeful CIA, depasare la Moscova pentru a descuraja Rusia să atace NATO! Vladimir Putin ar viza ”o incursiune terestră la scară redusă”. Prima reacție a Kremlinului
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat