Sorin Cîmpeanu anunţă cum se va face admiterea la liceu în 2022

Sorin Cîmpeanu a explicat că metodologia de admitere la liceu va rămâne aceeaşi ca acum şi în 2022. Ministrul Educaţiei a anunţat că anul acesta 1.332 de elevi nu au reuşit să fie repartizaţi în prima etapă, numărul fiind de şapte ori mai mic faţă de anul trecut.
Filip Stan
25 iul. 2021, 10:31
Sorin Cîmpeanu anunţă cum se va face admiterea la liceu în 2022
Sorin Cîmpeanu anunţă cum se va face admiterea la liceu în 2022

Sorin Cîmpeanu a anunţat că metodologia de admitere la liceu nu se va schimba în 2022, rămânând aceeaşi ca acum.

Sorin Cîmpeanu anunţă cum se va face admiterea la liceu în 2022

„Nu vor fi schimbări majore pentru următoare admitere din anul 2022. Peste 2023 vom vedea care va fi rezultatul dezbaterilor și consultărilor care vor începe anul acesta. Pentru 2022 nu vor fi schimbări majore cu privire la modul de organizare a admiterii la liceu”, a declarat ministrul Educaţiei la B1.

Câmpeanu a declarat că anul acesta au fost admişi la liceu 348 de candidaţi cu media generală 10.

Citeşte şi Rezultate REPARTIZARE COMPUTERIZATĂ licee 2021 EDU.RO. Află la ce liceu ai intrat cu un singur click. Totul despre ADMITERE LICEU 2021

„Un număr de 1.332 de elevi nu au reuşit să fie repartizaţi în prima etapă. Este de aproape 7 ori mai puţin mai puţin în raport cu situația de anul trecut.

Este în rezultat bun, am avut 348 de candidaţi admişi cu media generală 10. Peste 57.000 au fost admişi pentru filiera teoretică și peste 32.000 pentru cea tehnologică. Avem peste 10.000 de elevi care s-au înscris pe locurile din învățământul profesional. Este un rezultat bun. În următoarea etapă de repartizare computerizată, planificată pentru data de 6 august, se vor rezolva și cele 1332 de situații pentru cei care nu s-a făcut încă repartiţia. Anul trecut, au fost 8.570 de elevi care n-au putut fi repartizaţi în prima etapă. Elevii rămân nerepartizaţi dacă nu au completat destul de multe opțiuni sau nu au optat pentru învățământul profesional”, a mai precizat ministrul.

Potrivit datelor făcute publice de Ministerul Educaţiei, un număr de 89.983 de absolvenţi ai clasei a VIII-a au fost admişi în învăţământul liceal de stat, în prima etapă de repartizare computerizată.

În total, au fost completate 1.760.684 de opţiuni, rezultând o medie de 19 opţiuni/elev. 54.060 (60,05%) dintre elevii cu opţiuni completate (91.315) au intrat la prima opţiune.

Potrivit calendarului admiterii în învăţământul liceal de stat, în perioada 25 – 28 iulie, candidaţii vor transmite/depune dosarele de înscriere la secretariatele liceelor în care au fost admişi de stat.

Citeşte şi O nouă formă de învăţământ în România. Sunt vizaţi absolvenţii de liceu care nu iau Bac-ul. Sorin Cîmpeanu explică cum vor funcţiona colegiile universitare

 

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
“Credeam că Gâlcă are minte mai multă!” Verdict ferm în scandalul cu Dobre al lui Mitică Dragomir
Capital.ro
Călin Georgescu a fost exclus! AUR exclude un guvern de reconciliere națională cu PSD și PNL
Playtech.ro
De ce fiecare serviciu online al statului român pare blocat în 2007 și cum de încă acceptăm asta
Adevarul
Acuzații grave la un liceu din Scornicești. Inspectoratul Școlar și Poliția desfășoară anchete. Sesizarea, de la „Justițiarul de Berceni”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Final tragic pentru o tânără de 30 de ani din București, după o ceartă cu iubitul de 86 de ani. A sugrumat-o cu bastonul
iamsport.ro
Antrenorul român, distrus în direct: ”Dacă eram patronul echipei, îl dădeam afară imediat, mă face de râs!”
MediaFlux
Sfântul Gheorghe 2026. Ce este interzis să faci joi, 23 aprilie. Tradiții și obiceiuri la români
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara