Sorin Grindeanu, pe șantierul Autostrăzii Moldovei: Patru loturi ale A7 ar putea să fie finalizate în 2024

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunţat că se lucrează pe toate cele 13 tronsoane ale Autostrăzii A7 de la Paşcani la Ploieşti şi că la patru dintre acestea lucrările ar trebui să se termine în acest an.
Alina Costache
22 mart. 2024, 12:33
Sorin Grindeanu, pe șantierul Autostrăzii Moldovei: Patru loturi ale A7 ar putea să fie finalizate în 2024

Patru loturi ale Autostrăzii A7, cunoscută drept Autostrada Moldovei, ar putea să fie finalizate în 2024, a anunțat ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, care  a fost prezent, vineri, împreună cu premierul Marcel Ciolacu şi cu preşedintele Senatului, Nicolae Ciucă, pe şantierul de infrastructură rutieră pentru Lotul 2 Domneşti Târg-Răcăciuni din Autostrada A7, în zona localităţii Adjud.

Citește și: Nicolae Ciucă, în vizită pe șantierul Autostrăzii A7: Este cel mai important obiectiv de infrastructură al ţării în momentul de faţă

“Din cele 13 tronsoane ale Autostrăzii A7 de la Paşcani la Ploieşti sau, dacă vreţi, invers, de la Ploieşti la Paşcani, se lucrează pe toate 13. Conform contractelor, pe patru dintre ele ar trebui să se termine lucrările anul acesta, adică pe primele două loturi de la Ploieşti la Buzău şi pe loturile 1 şi 4 între Buzău şi Focşani. Beneficind de faptul că avem un constructor român foarte bun, care ne-a obişnuit să devanseze termenele, eu cred, şi la ceea ce am văzut şi astăzi, că, pe lângă aceste patru loturi care se vor finaliza anul acesta, mai putem vorbi de încă două jumătate, şi anume loturile 2 şi 3 dintre Buzău şi Focşani, adică vom avea în întregime Buzău-Focşani autostradă şi aici, la Adjud, pentru că e extrem de important să se finalizeze şi să poată fi ocolit Adjudul, pierzându-se foarte mult timp în Adjud”, a declarat Sorin Grindeanu.

Citește și: Marcel Ciolacu și Sorin Grindeanu, în vizită pe șantierul autostrăzii A7. ”Moldova va avea autostradă. Până la sfârșitul anului vom deschide circulației 148 de kilometri”

El a precizat că pe loturile între Ploieşti şi Buzău constructorul a depăşit ţinta care îi fusese fixată.

“Ca şi progres, fiindcă am văzut săptămâna asta, cel puţin pe loturile dintre Ploieşti şi Buzău, că s-au dat nişte procente care nu sunt chiar conforme cu realitatea, pot să vă spun că pe primul lot între Ploieşti şi Buzău suntem undeva la 55%, pe lotul 2 s-a trecut de 60%. Acum o lună le-am dat ţintă. La primul să fie 55% la finalul lunii martie şi la lotul 2 să fie la 60%. Au depăşit deja, probabil că până la sfârşitul lunii se vor mai duce câteva procente, ceea ce e un lucru foarte bun. Iar progresul pe loturile de aici, de la Buzău la Focşani, este între 30 şi 50%, ceea ce iarăşi ne duce într-o zonă de siguranţă, că ceea ce a promis constructorul, şi anume darea în circulaţie până la sfârşitul anului, înainte de termen, chiar vreau să subliniez asta, fiindcă e extrem de important, înainte de termen, să fie îndeplinit”, a mai afirmat ministrul Transporturilor.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Gigi Becali, furios pe Mircea Lucescu după înfrângerea României: “Bagă-l pe Baiaram! Patru schimbări trebuiau făcute la pauză cu turcii ăștia de 2 lei!”
Capital.ro
Se schimbă ora în România. În ce zi se dau ceasurile înainte cu o oră. Are efecte ascunse asupra organismului
Playtech.ro
Doar 13 țări din lume mai au aer curat şi trei dintre ele se află în Europa. Cum stă România la acest capitol
Adevarul
Ordonanța invizibilă de combatere a creșterii prețurilor la carburanți: „Scade riscul penuriei, dar efectele sunt inexistente”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Legenda Stelei acuză că un coleg al său a fost ”lucrat” pentru a i se face loc lui Gică Hagi: ”Întrebați-l pe Iordănescu!”
MediaFlux
Iranul pregătește bomba nucleară. Răsturnare de situație în războiul din Orientul Mijlociu
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj