Sorina Pintea, mulţumită de Spitalul Orăşenesc Horezu: Una dintre unităţile sanitare pentru care nu am primit reclamaţii

Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a vizitat, luni, Spitalul Orăşenesc Horezu şi a decis alocarea sumei de 1,7 miliarde de lei pentru achiziţionarea de aparatură medicală. ”Este una dintre unităţile sanitare pentru care nu am primit reclamaţii nici pentru condiţiile igienico-sanitare şi nici pentru calitatea actului medical”, a declarat Sorina Pintea, precizând că a dorit să se convingă că unitatea medicală are resursele necesare pentru ca aparatura să fie utilizată.
Romania TV
13 mai 2019, 13:48
Sorina Pintea, mulţumită de Spitalul Orăşenesc Horezu: Una dintre unităţile sanitare pentru care nu am primit reclamaţii

Sorina Pintea a vizitat, luni, Spitalul Orăşenesc Horezu şi a anunţat că reprezentanţii Comisiei Ministerului Sănătăţii au aprobat 1,7 miliarde de lei pentru achiziţia de aparatură medicală pentru unitatea sanitară.

Potrivit Ministerului Sănătăţii, se vor achiziţiona ecograf Dopller, analizoare, aparat roengen şi sistem videonscopie.

„Spitalul din Horezu este una dintre unităţile sanitare pentru care nu am primit reclamaţii nici pentru condiţiile igienico-sanitare şi nici pentru calitatea actului medical. Vizitez unităţile sanitare pentru care ministerul alocă finanţare pentru că vreau să fiu convinsă că există resursele necesare, inclusiv resursa umană pentru ca aparatura medicală să fie utilizată pentru pacienţi nu să rămână pe culoare. La Horezu am aprobat toată suma solicitată de către unitatea sanitară pentru achiziţia de aparatură medicală”, a declarat Sorina Pintea.

Ministrul Sănătăţii s-a întâlnit şi cu cadrele medicale din unitatea sanitară cu care a discutat despre asigurarea asistenţei medicale si a accesului la medicamente a pacienţilor din zonă.

Spitalul Orăşenesc Horezu este a doua unitate sanitară ca mărime din judeţul Valcea, după spitalul judeţean, are în structură 160 de paturi şi deserveşte aproximativ 70.000 de persoane din zonă.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Un celebru fotbalist român a purtat brățară de monitorizare dintr-o eroare! Fosta soție l-a reclamat, dar instanța i-a dat dreptate lui
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Care este mâncarea preferată a lui Ianis Hagi. Deși a mâncat în cele mai scumpe restaurante din lume, un preparat banal ocupă locul 1 în topul preferințelor
Capital.ro
Giovanni Becali, despre Elena Udrea: Rol de supermafiot. Știe multe! N-a ciripit! Putea să dezmembreze toată ţara
Playtech.ro
Ce pensie primești după 15 ani de muncă. Prevederile din noua lege
Adevarul
Top 10 cele mai căutate mașini second hand. Pericolul din spatele ofertelor „bune”
wowbiz.ro
El este Răzvan, băiatul de 13 ani care a murit în fața școlii. Martorii povestesc cum au decurs ultimele clipe din viața sa
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Imagini în costum de baie cu femeia care a construit un imperiu din nimic
kanald.ro
El este Răzvan, băiatul de 13 ani care a murit în fața școlii! Ce i-ar fi provocat decesul subit
Cancan.ro
Ce i-a spus asasinul lui Charlie Kirk tatălui său înainte să se predea. Tyler Robinson era mormon!
iamsport.ro
Iubitul Anamariei Prodan l-a ”înțepat” pe Mutu: ”Putea să fie noul Hagi, dar a ales să fie actualul nimeni”. Cum a reacționat ”Briliantul”
MediaFlux
Cine a fost Willy Pragher, fotoreporterul artist al Bucureștiului interbelic
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Angajații de la stat vor lucra mai mult în 2026! Zilele libere legale care ar putea fi eliminate de anul viitor