Soţia şefului ISU Vaslui, respinsă pentru un post de ofiţer în instituţie, după ce nu a reuşit să obţină nici nota 1 la proba sportivă

Soţia şefului Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Vaslui, subofiţer în cadrul instituţiei, a fost singurul candidat respins la un concurs de trecere în corpul ofiţerilor unităţii, după ce nu a reuşit să obţină nici măcar nota 1.00 la proba sportivă de ”viteză”.
Romania TV
05 aug. 2017, 10:18
Soţia şefului ISU Vaslui, respinsă pentru un post de ofiţer în instituţie, după ce nu a reuşit să obţină nici nota 1 la proba sportivă

Concursul pentru ocuparea posturilor de execuţie vacante de ofiţeri de către maiştrii şi subfiţerii din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vaslui a fost picat de către soţia inspectorului şef al insituţiei, Ghiorghe Blagoci, potrivit site-ului ISU Vaslui, în condiţiile în care nu a reuşit să treacă testele fizice, scrie news.ro. 

Plutonerul adjutant şef Mihaela Gabriela Blagoci nu a obţinut nici măcar nota 1.00 la proba sportivă ”viteză”, ceea ce a determinat-o să abandoneze ulterior susţinerea celorlalte două teste de evaluare a performanţelor fizice, respectiv ”abdomene” şi ”rezistenţă pe distanţa de 800 de metri”.

Astfel, pentru a fi notată cu 1.00, soţia şefului ISU trebuia să scoată timpul de 12,9 secunde pe distanţa de 50 de metri. Însă, cu 13,44 secunde, Mihaela Gabriela Blagoci nu s-a încadrat în grila prevăzută de concurs.

În aceste condiţii, din cei 12 candidaţi prezenţi la concursul pentru postul de ”ofiţer I – analiză, evaluare şi coordonare intervenţie”, soţia şefului ISU a fost singura respinsă, restul concurenţilor obţinând, cu o singură excepţie, nota 10.

Dacă ar fi trecut, totuşi, de proba de ”viteză”, plutonerul adjutant şef Mihaela Gabriela Blagoci trebuia să facă 11 abdomene pentru nota 10 şi să scoată măcar 6 minute şi 55 de secunde pentru a fi notată cu 5 la proba de ”rezistenţă”. Media finală pentru a fi declarat admis la evaluarea testelor performanţelor fizice este minimum 6.00.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
„Ați stat toți 3 la șpriț?” Poveste fabuloasă la Londra cu Adi Mutu, Daniel Pancu și legendarul Robbie Williams
Capital.ro
Marea actriță pe care România a pierdut-o. A fost una dintre cele mai valoroase actrițe ale teatrului românesc
Playtech.ro
Ce simbolizează masa de Paște și fiecare preparat
Adevarul
Misterul avioanelor sovietice în care petreceau românii. Cum au ajuns „avio-baruri” în două orașe din Timiș
wowbiz.ro
Mihaela Rădulescu, mărturisire total neașteptată despre familia lui Felix Baumgartner! Ce s-a întâmplat, de fapt, după moartea sportivului: „Nimeni nu a venit”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Fotbalistul ajuns pe străzi după ce a pierdut milioane de euro, apariție neașteptată în București! A postat un mesaj de 8 cuvinte și o imagine
MediaFlux
Rugăciunea pe care să o spui de Paște. Este grabnic ajutătoare și făcătoare de minuni
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj