Ştefan Mandachi: „Ce-ar zice Cuza dacă ar vedea că Moldova e conectată cu Ţara Românească prin aceeaşi reţea de drumuri ca-n 1859?”

Omul de afaceri sucevean Ştefan Mandachi iniţiază un protest, vineri, în localitatea Cumpărătura din judeţul Suceava, nemulţumit că "peticul de beton" pe care l-a făcut pe câmp a rămas singura autostradă din zona Moldovei, informează news.ro.
Romania TV
23 ian. 2020, 19:26
Ştefan Mandachi:

Ştefan Mandachi scrie pe Facebook că, pe 24 ianuarie, de Ziua Unirii, va fi „la datorie” în zona singurului metru de autostradă construit în zona Moldovei, el arătându-se revoltat că noul guvern a început deja veşnicele amăgiri privind construcţia de autostrăzi.

 

„De ce merg acolo (la Cumpărătura – n.r.)? E foarte simplu: am întrebat Guvernul dacă are ceva noutăţi cu privire la autostrada de la noi şi m-a pus pe silent. Poate îşi imaginează că ne-am mutat cumva din Moldova… Dar noi tot aici stăm, n-am plecat. Recunosc, sunt şi nervos deoarece mi-e tot mai clar că peticul ăsta de beton va rămâne singura autostradă a Moldovei (cea mai săracă regiune a României). Probabil că de la Bucureşti nu se vede suficient de clar borna kilometrică de la metrul de autostradă, aşa că m-am gândit ca vineri să facem borna… UN PICUŢ MAI VIZIBILĂ”, scrie omul de afaceri sucevean Ştefan Mandachi.

El spune că la protestul de vineri, programat la ora 15.00, nu se vor face hore patriotice, ci „doar ne întrebăm retoric ce-ar zice Cuza dacă ar vedea că după 162 ani, Moldova e conectată cu Ţara Românească prin aceeaşi reţea de drumuri ca-n 1859”.

Ştefan Mandachi mai scrie:

„Murim pe capete pe şosele şi rămânem abandonaţi şi fără investiţii. Vrem autostrada promisă! Vrem autostrada Moldovei, nu Autostrada scuzelor. Fapte, nu gargara cu scuze şi amânări! Deja au început veşnicele amăgiri. Aceleaşi acuze şi motivaţii”, susţin iniţiatorii acţiunii, respectiv Ştefan Mandachi şi comunitatea România vrea Autostrăzi.

Până joi seară, aproape o mie de persoane s-au arătat interesate să participe la eveniment.

Citeşte şi: Un afacerist sucevean a construit primul metru de autostradă din Moldova VIDEO

DailyBusiness
George Simion îi cere lui Nicușor Dan să desemneze de urgență un premier și solicită plecarea lui Ilie Bolojan de la Palatul Victoria
Spynews
Cât costă ceasul cu care Dorian Popa a strâns deșeuri în București. A început munca în folosul comunității: ”Mă vede cine trebuie”
Fanatik.ro
Gabi Torje, marcat de experiența Asia Express? Ce gest a făcut pentru concurenții unei emisiuni din Israel
Capital.ro
Regulă nouă în UE. Mașinile fără aceste cinci sisteme nu vor mai putea fi vândute. Măsura se aplică de azi, 7 iulie
Playtech.ro
Topul școlilor cu cele mai mari medii la Evaluarea Națională 2026. Două colegii împart primul loc
Adevarul
Bryan Johnson, antreprenorul care investește milioane pentru a-și prelungi viața, diagnosticat cu o boală incurabilă
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O femeie din Tulcea și-a găsit sfârșitul pe o bancă, după ce a fost acroșată de o mașină ajunsă pe trotuar. Șoferul ar fi vrut să evite un alt autoturism
iamsport.ro
Atac dezlănțuit: ”Dacă eram rahatul de Messi, mergeam la mormântul lui Maradona și îi puneam cele 8 Baloane de Aur ale mele acolo!”
MediaFlux
ANAF începe să verifice toate veniturile românilor. Antifrauda a primit undă verde pentru controale
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?