STRUCTURĂ AN ŞCOLAR. Ministrul Educaţiei anunţă schimbări importante în Învăţământ. Orele ar putea să nu mai înceapă la 8.00

Sorin Cîmpeanu anunţă noi schimbări în sistemul de educaţie. Cursurile ar putea să nu mai înceapă la ora 8.00, iar tezele vor fi eliminate.
Loredana Brumă
03 apr. 2022, 09:12
STRUCTURĂ AN ŞCOLAR. Ministrul Educaţiei anunţă schimbări importante în Învăţământ. Orele ar putea să nu mai înceapă la 8.00

STRUCTURĂ AN ŞCOLAR. Ministrul Educaţiei anunţă schimbări importante în Învăţământ. Școlile ar putea începe cursurile după ora 8.00, pentru a se evita aglomerația din trafic.

STRUCTURĂ AN ŞCOLAR. Ministrul Educaţiei anunţă schimbări importante în Învăţământ

Sorin Cîmpeanu a declarat că susține posibilitatea ca elevii să înceapă cursurile mai târziu de ora 8.00.

”Din punctul meu de vedere, ca ministru al Învățământului, acest lucru trebuie să fie susținut. Sunt școli în care se învață în două-trei schimburi, din păcate – aici ești obligat, pentru că trebuie să valorifici durata întregii zile, dar acolo unde se îinvață într-un singur schimb, da, acolo școlile au libertatea – și inspectoratele școlare -, iar eu, ca ministru, susțin acest lucru – să își adapteze programul orar.

Nu uitați însă, că într-o clasă cu 30 de elevi, părinții vor avea așteptări și dorințe diferite. Unii vor vrea să înceapă la 8, la 9 sau la 10. Acest lucru va putea fi decis la nivelul fiecărei școli. Și da, încurajez aceste lucruri”, a explicat ministrul, potrivit stirileprotv. 

Citeşte şi Structură an şcolar. Apare o vacanţă „mobilă” pentru elevi. Fiecare inspectorat va decide perioada

În ceea ce privește renunțarea la teze, Cîmpeanu a precizat că acestea și-au pierdut relevanța, însă fiecare profesor va avea libertatea de a organiza orice evaluări, chiar și sub denumirea  de teză.

“Tezele și-au pierdut relevanța. Lăsăm libertatea fiecărui cadru didactic să efectueze evaluările periodice, uniform distribuite pe întreg anul școlar”, a explicat ministrul.

Sorin Cîmpeanu a făcut noi precizări privind încheierea mediilor.

„S-a indus o idee falsă referitor la posibila obligație de a încheia medii după fiecare dintre cele cinci module de învățare, total fals. Nu vor fi încheiate medii pe fiecare dintre cele cinci module de învățare. Se poate încheia o medie și la finalul celor două module de învățare, ori una ori două, dar în niciun caz cinci medii”, a mai precizat ministrul.

Citeşte şi Structură an şcolar. Apare o vacanţă „mobilă” pentru elevi. Fiecare inspectorat va decide perioada

Noua structură a anului școlar 2022-2023, propusă de Ministerul Educației:

5 septembrie – 21 octombrie – modulul 1

24-30 octombrie – prima vacanta, vacanță de toamnă pentru toți elevii

31 octombrie – 22 decembrie – modulul 2

23 decembrie – 8 ianuarie 2023 – a doua vacanta, vacanța de iarnă

9 ianuarie – februarie – modulul 3

6-24 februarie (a doua sapt / a treia sau a 4 sapt din februarie) – vacanţă, decizia o ia fiecare Inspectorat scoalar în parte

februarie – 6 aprilie – modulul 4

8 aprilie – 23 aprilie – vacanța de primăvară

24 aprilie – 16 iunie – modulul 5

17 iunie – 4 septembrie – vacanța de vară

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Fotbalistul iranian de care nimeni nu mai știe nimic după ce l-a numit Satana pe ayatollahul Ali Khamenei. E dispărut de 48 de ore și familia îl caută cu disperare
Capital.ro
Schimbare la eliberarea permisului de conducere. Regula se aplică în toată România. Verificarea se va face direct la ghișeu
Playtech.ro
Parbriz crăpat sau ciobit: când se repară și când trebuie înlocuit ca să nu pici la ITP
Adevarul
Român blocat în Abu Dhabi: „Suntem pe cont propriu, indiferent ce s-ar spune”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Cristi Borcea, tranșant după rușinea istorică suferită de FCSB! Prima reacție a finului lui Gigi Becali
MediaFlux
Casele de Pensii, apel privind recalcularea pensiilor! Instituțiile bat obrazul firmelor care greșesc adeverințele
stirilekanald.ro
28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj