Subprefecţii de Olt din partea USR-PLUS şi PNL sunt un fost candidat PSD şi o fostă secretară

În urma deciziei de a-şi numi politic prefecții și subprefecții, coaliția PNL-USR-PLUS-UDMR și-a împărțit aceste posturi. În Olt, un post de subprefect va fi ocupat de Fănel Bădici, de la USR, iar celălalt de Ana Ciaușu, de la PNL.
George Russo
04 feb. 2021, 08:41
Subprefecţii de Olt din partea USR-PLUS şi PNL sunt un fost candidat PSD şi o fostă secretară

Subprefecţii coaliţiei din judeţul Olt sunt un fost candidat din partea PSD, Fănel Bădici, şi o fostă secretară, timp de 10 ani, până când a intrat în politică, în anul 2014.

Presa din Olt a arătat că, în 2012, Florin Bădici a candidat pentru un post de consilier local PSD, în localitatea Izbiceni.

Candidatura sa, din partea PSD, pentru consiliul local din comuna Izbiceni, este cuprinsă într-un document intern al PSD, semnat în consecință de către Paul Stănescu. Numele președintelui USR Olt se găsea pe poziția cu numărul 8 pe lista PSD.

Biografia lui Bădici este de negăsit, dar presa locală scrie că în 2005 intrase la facultatea de matematică a universității din Craiova, dar a fost exmatriculat în scurt timp., conform Newsweek.

În 2012, pe lista de candiadți PSD el figura cu calificarea de “programator calculator“. Presa locală scrie că el ar fi absolvit, în 2017, o facultate particulară.

Subprefecţii USR-PLUS şi PNL de Olt sunt un fost PSD-ist şi o fostă secretară

În 2020, când a candidat la Camera Deputaților, pe pagina USR Olt era consemnat: “Fănel Bădici este un economist de 34 de ani care face performanță în echipa de management a unui grup de firme cu capital românesc.

A intrat în USR după alegerile parlamentare din 2016 și din februarie anul acesta este Președintele USR Olt. Vrea să folosească experiența acumulată în mediul privat pentru a pune umărul, alături de o echipă tânără și performantă, la proiectul de modernizare a României“.

În Olt, USRPLUS a obținut puțin peste 5%, fiind depășit de AUR.

Celălalt subprefect, Ana-Maria Ciaușu, nominalizat de PNL, a terminat facultatea de management din cadrul universității de științe agricole din București la 39 de ani. Prima slujbă consemnată în biografia ei este de secretar la SC Medcenter, în 2004, când avea 27 de ani. Timp de zece ani, aceasta a fost ocupația lui Ciaușu, secretar. În 2014, a devenit referent al unui birou parlamentar.

Citeşte şi: Un fost USR-ist o desfiinţează pe Clotilde Armand: Nu e „politică altfel”, ci politică fix la fel. Serviciul Imagine și Cultură e plătit și din banii mei, și nu cred că trebuie să-i facă imagine!

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
De la cat pornesc ofertele de Revelion 2025-2026. Prețurile nu sunt deloc mici
Fanatik.ro
Ultimele detalii despre transferul lui Lisav Naif Eissat la Dinamo. Ce lovituri mai pregătesc „câinii”. Exclusiv
Capital.ro
Cazul Caracal. Gheorghe Dincă a mărturisit. Ce le-a spus colegilor din pușcărie despre crime
Playtech.ro
La ce oră începe parada de 1 Decembrie 2025 din București. Programul complet de Ziua Națională
Adevarul
Tesla Cybertruck, mașina interzisă în Europa, văzută pe străzile din Craiova. Internauții au ironizat autoturismul care costă o avere
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
O tânără de doar 21 de ani, din Argeș, s-a stins în mod inexplicabil în casa iubitului său! Incredibil cum a fost descoperit trupul Florinei
iamsport.ro
Legenda lui Dinamo știe pe cine votează la alegerile pentru Primăria București: ”Un om puternic și de cuvânt”
MediaFlux
Noua fraudă care îi vizează pe cei care locuiesc la bloc! Românii pot pierde într-o secundă toți banii din casă
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români! E știrea momentului
substantial.ro
AS Monaco – PSG, AC Milan – Lazio, Chelsea – Arsenal: prezentare și cote la pariuri